Újabb diplomáciai csörte alakul Magyarország és Románia között
Románia elutasítja, elfogadhatatlannak és nyelvezetét tekintve tiszteletlennek tartja azokat a bírálatokat, amelyeket Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogalmazott meg pénteken Klaus Iohannis államelnökkel szemben – olvasható a román külügyminisztérium közleményében.
A dokumentum szerint a román fél meglepődve vette tudomásul a magyar diplomácia vezetőjének “teljesen indokolatlan, aránytalan, a kontextusból kiragadott reakcióját”. Szijjártó Péter Facebook-oldalán azt írta, hogy Románia elnöke szándékosan árt a magyar-román együttműködésnek, amikor megakadályozza a Kübekháza és Óbéb közötti új határátkelőhely létesítését a két ország között.”Románia elnöke, sajnos, szélsőségesen magyarellenes politikus”- tette hozzá a külügyminiszter. A román külügyminisztérium közölte: Iohannis nem azért emelt alkotmányossági óvást a közúti határátkelő létesítéséről elfogadott törvény ellen, mert ellenezi a határátkelő megnyitását, hanem mert a román alkotmány szerint nemzetközi egyezmény megkötése kizárólag a végrehajtó hatalom hatáskörébe tartozik, arról nem lehet törvény révén dönteni. A román fél hangsúlyozta, hogy Iohannis döntése semmiképpen nem irányul Magyarország vagy a romániai magyarság ellen. Emlékeztetettek, hogy Bukarestnek szándékában áll kezdeményezni “a szokásos eljárással” a határátkelő megnyitása érdekében egy egyezmény megkötését Magyarországgal a Kübekháza és Óbéb határátkelő megnyitásáról.
“A fentiek fényében a román fél valós szándékának a kontextusból való kiragadása azt mutatja, hogy a magyar fél nem kívánt megfelelően tájékozódni az alkotmányossági óvás indokairól, noha azok nyilvánosan is elérhetők” – olvasható a közleményben. Iohannis pénteken emelt alkotmányossági óvást a képviselőház által május végén elfogadott jogszabály ellen, amely előírja, hogy a román kormány kezdjen diplomáciai tárgyalásokat Magyarországgal a magyar-román-szerb hármas határnál található új nemzetközi határátkelőhely létrehozásáról.
Bogdan Aurescu román külügyminiszter azt mondta, magyar hivatali kollégájával való legutóbbi találkozóján szorgalmazta, hogy a román-magyar kétoldalú kapcsolatba ne vigyék be a történelem különböző szemléletét.
Az Európai Politikai Elemzések Központja által szervezett tegnapi tanácskozáson kijelentette, ‘a múlt, az múlt, a két országnak a jövőbe kell néznie’. Emlékeztetett: 2002 óta stratégiai partnerség van Románia és Magyarország között, jelentős az árucsere forgalom és ‘Románia azt szeretné, hogy ez a kapcsolat fejlődjön’.
Forrás: RRA/Agerpres/Digi24