Elfogadták a Hong Kong-ra vonatkozó nemzetbiztonsági tervezetet
A kínai törvényhozás elfogadta ma a kormány Hong Kong-ot illető tervezetét. Demokrácia párti aktivisták ezt azonnal hevesen bírálták, következésképpen világszerte tiltakozás hullámot váltott ki az új kínai nemzetbiztonsági törvénykezés. Eközben az Amerikai Egyesült Államok bejelentette: többé nem tekinti Hong Kongot autonóm területnek.
A Kínai Nemzetgyűlés közel 3 000 küldöttje közül csupán egy szavazott a központ által bevezetett törvénykezés ellen, amely előírja a nemzetbiztonságot fenyegető törekvések és a szeparatizmus büntetését. A törvényről Peking már a múlt héten tett bejelentést, amelyet világszerte kritizáltak és Hong Kongban államellenes megmozdulásokat eredményezett. Több esetben összecsapásokra került sor a tüntetők és a rendfenntartó erők között. A törvényt ellenzők azt mondják, hogy ez a döntés véget vet az „egy ország, két rendszer” egyezménynek, amely eddig olyan jogokkal és szabadsággal ruházta fel a szigetet, amely Kína más régióiból hiányzik. Peking azzal védekezik, hogy Hong Kong az alaptörvényének megfelelően már rég el kellett volna fogadjon egy ilyen törvényt.
A Hong Kongi törvényhozás 2003 óta lemondott arról, hogy a nemzetbiztonsági törvényeket vitassa, az akkor kitört tiltakozások miatt. Mivel a tavaly ismét több demokráciapárti tüntetés volt az egykori brit kolónián, Peking úgy döntött, hogy a központból fogja rájuk erőltetni akaratát. Peking döntését többek között az Egyesült Államok is kritizálta, Mike Pompeo államtitkár pedig értesítette a kongresszust, hogy Hong-Kongnak nem lehet többé különleges státusza, ugyanis Kína alapjaiban aláásta a sziget autonómiáját. A Reuters hírügynökség forrásai szerint a kongresszus értesítése után a Trump adminisztráció bejelentette: felfüggeszti a Hong Kong számára eddig nyújtott vámkedvezményeket. Hosszú távon ez a döntés veszélyezteti Hong Kong globális gazdasági, pénzügyi központi szerepét.
Forrás: RRA