Több döntés is született a tegnap esti kormányülésen
Ülésezett tegnap este a kormány, amely több döntést hozott az infrastrukturális beruházások folytatásáról, valamint a koronavírus és az aszály által egyaránt sújtott termelők támogatásáról.
A kabinet 85 millió eurót utalt ki az aszálykárok enyhítésére, mintegy 41 ezer növénytermesztőnek. Emellett 30 millió eurót különítettek el a következő három évre a méhészet támogatására. Utóbbival kapcsolatban Adrian Oros agrárminiszter elmondta: újdonság, hogy a korábbi évekkel ellentétben a méhészek műszaki támogatásra és szaktanácsadásra, a termékeik reklámozására, valamint eszközbeszerzésre is fordíthatják a szubvenciót.
A kormány 354 millió lejt különített el továbbá, már megkezdett infrastrukturális beruházások folytatására, konkrétan falvak víz- és szennyvíz-hálózatának kiépítésére, valamint hulladékgazdálkodásra.
Az Egészségügyi Minisztérium 65 millió lejt kapott gyógyszerek és gyógyászati felszerelések beszerzésére, amelyeket humanitárius segélyként a Moldovai Köztársaságba küld Románia. Ugyanakkor a kormány döntött arról, hogy 200 millió lej értékű sajtókampányt indít, amelynek során a szükségállapot megszűnését követő négy hónapban tájékoztatják a közvéleményt a védekezési és a gazdasági fellendítést célzó intézkedésekről. A szaktárcák átfogó jelentést készítenek a szükségállapot idején hozott intézkedésekről. A dokumentumot jövő héten terjesztik a parlament elé.
Szintén ezen a héten kellene elkészüljön egy, a kisvállalkozások mintájára elkészített rendelet, amely a nagyvállalkozások számára nyújtana segítséget a hitelek felvételéhez.
A pénzügyminiszter szerint a kisvállalkozások körében már nagyon népszerű az IMM Invest nevű program, több mint 32 ezren folyamodtak hitelért, ebből már több mint 1700 esetben tárgyalnak a bankokkal. Jövő héten a szerződések aláírása esedékes. A válság által leginkább érintett kisvállalkozások számára úgynevezett fogyasztási jegyeket is adnának – jelentette be a Kis- és Középvállakozók Országos Tanácsának elnöke. Florin Jianu a Román Rádiónak adott nyilatkozatában azt is elmondta: az európai alapokért felelős miniszter szerint Románia valamivel több, mint 1 milliárd eurót fordít majd a kisvállalkozásokat segítő programokra. Ezek közül a legtöbb egyenesen a munkavállalók helyzetének javítását célozza meg. Az előbb említett utalványokkal például más kis és közepes vállalkozások termékeit vásárolhatná meg az alkalmazott.
Forrás: RRA