GAZDAÉLET – Az élet nem áll meg
A 2020 április 7-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Csíkmadarason mikrószaporítással hoznak létre egészséges, virusmentes növényeket a Garden Proiect kertészetnél. Balázs Márta biotechnológussal beszélgetünk. A dísznövénytermesztők készültek az idei szezonra, aki csak teheti segítse őket azzal, hogy vásárol virágot. Pál Győző mezőcsávási disznövénytermesztőt kérdezzük. Majd az április elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az ősi családi recept szerint készíti a mézeskalácsot a székelyudvarhelyi Gálfi Gyöngyike. Vele készült interjúnk. A korondi kerámia iránt még mindig van kereslet. Ilyés Sándor fazekas válaszol kérdéseinkre.
Gazdahírek
A járvány hozta sajátos helyzetben is akadálymentesen zajlik a pályázati pénzek kifizetése. A Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség szakembereinek kétharmada otthonról végzi a munkáját, egyharmaduk a megyei hivatalokban tartja fenn az ügynökség tevékenységét. A korszerű számítógépes rendszernek köszönhetően az ügynökség munkatársai különösebb nehézségek nélkül tudják fogadni, ellenőrizni és teljesíteni a pályázók szerződéskötési, elszámolási, illetve kifizetési kérelmeit. (Háromszék/Gazdaélet)
A mezőgazdasági minisztérium és a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség meghatározatlan időre elhalasztotta a pályázatok kiírását. Az előzetes ütemterv szerint az uniós vidékfejlesztési alapból még megmaradt összegekre márciusban és áprilisban írtak volna ki újabb pályázatokat. Meghatározatlan időre halasztják a kiírást a fiatal gazdák támogatásánál, a hegyvidéki kisvágóhidak és húsfeldolgozók létrehozásának támogatásánál, az öntözési rendszerek létesítésénél, illetve fejlesztésénél, a sertéspestis visszaszorítását szolgáló intézkedéseknél, valamint a kifizetett biztosítási összegek részleges megtérítésénél is. (Háromszék/Gazdaélet)
Idén is lesz lehetőség mezőgazdasági biztosításra pályázni. Várhatóan egy hónapon belül megjelenik a kiírás, eszerint a pályázók egy biztosítótársasággal köthetnek szerződést, a teljes gazdaságot be kell biztosítaniuk természeti katasztrófák ellen, szárazság, árvíz, jégverés, fagy, vihar esetén térítik meg a károkat, valamint az uniós karanténlistán szereplő növény- és állatbetegségek esetén. A kisgazdaságok esetében a biztosítók a kár 70 százalékát térítik meg, a közepes és nagy gazdaságoknak a kár 55 százalékát. A mezőgazdasági biztosítási programra az uniós vidékfejlesztési alapból hívnak le pénzt. (Székelyhon/Gazdaélet)
Kovászna megyében csak élve adnak el húsvéti bárányt a gazdák. Vágási lehetőség, piac nincs, megtörténhet, hogy a húsvéti bárányt csak a nagyobb üzletekben vásárolhatjuk meg. Jelenleg egy Tulcea megyei cég vásárol fel bárányokat, melyeket arab országokba exportál. Csak a 14 kilogramm feletti bárányokat veszi át, 13 lejes élősúly-kilogrammonkénti áron. Van ígéret a felvásárlásra egy olasz cég részéről is. Ők a 14 kilogramm alatti állatokat is átvennék. (Háromszék/Gazdaélet)
Idén is támogatják a fokhagyma termesztését. A fokhagymatermést a július 1. – november 20. közötti időszakban kell értékesíteni, az eladást bizonyító iratokat pedig legkésőbb november 27-ig kell iktatni. A lakosságnak eladandó fokhagyma minőségi mutatóinak követhetőségéért a termelőknek nyilvántartást kell vezetniük a növényvédelmi kezelésekről, a nyilvántartást a növényegészségügyi szakhatóság ellenőrzi. A fokhagyma termesztésére használt területeket be kell vezetni a mezőgazdasági regiszterekbe, ezt a termesztőknek igazolniuk kell. A megyei mezőgazdasági igazgatóságok szakemberei a betakarítás előtt ellenőrzik a kultúrákat, felértékelik a termés mennyiségét. Az inspekciós és ellenőrzési eljárásokat az agrártárca felügyelői végzik a rendelet megjelenését követő legtöbb tíz napon belüli kezdéssel. A támogatást igényelhetik termelői könyvvel rendelkező fizikai személyek, engedélyezett magánszemélyek, egyéni és családi vállalkozások, jogi személyiségű agrártermelők. Ahhoz, hogy a támogatást igénybe vehessék, a gazdák legkevesebb 3000 négyzetméteren (30 ár) kell fokhagymát termesszenek, s tíz négyzetméterenként háromkilós termésmennyiséget kell elérjenek. A támogatás értéke 3000 euró hektáronként, a kéréseket legkésőbb május 15-ig kell iktatni. Idén a fokhagymatermesztés támogatására 1,57 millió eurót szánnak. (Háromszék/Gazdaélet)
A paradicsom védett környezetben (üvegházakban, fóliasátrakban) való termesztésének támogatása is folytatódik. A kormány 39,5 millió eurót különített el a program finanszírozására. A paradicsomtermesztők kis értékű – de minimis – támogatásának lebonyolítását a megyei mezőgazdasági igazgatóságok végzik. Felső határértéket határoztak meg, ami 3000 euró tíz ár paradicsomra. Április 15-ig lehet jelentkezni a program első ciklusára (ebben az esetben a paradicsomot június 15-ig kell értékesíteni). (Háromszék/Gazdaélet)
Olyan új molekulákat készítenek mesterséges intelligencia segítségével, amelyek felválthatják a hagyományos antibiotikumok használatát. Új lehetőségként a peptidek, azaz a rövid aminosav láncok kerültek elő. Ma már gépi programok javasolnak a kutatóknak új aminosav-kombinációkat a természetben hatékony molekulák tanulmányozásával – írja az agrárszektor.hu. Az antibiotikumok mind az emberekben, mind az állatokban lassan elveszítik a hatékonyságukat, ugyanis a baktériumok mutációk révén alkalmazkodtak hozzájuk. A túlzott gyógyszerhasználat gyors kiválasztódást okoz. Ez gyorsabb, mint amilyen tempóban az ember új antibiotikumokat tudna fejleszteni. (Háromszék)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro