• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: pixabay

GAZDAÉLET – A méhek mint gyógyítóink

A 2019 október 1-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Idén kevesebb a gyümölcs, ennek ellenére jut belőle pálinkának is. Kovács Elekkel, az etédi Székely Titok pálinkafőzde tulajdonosával beszélgetünk. Majd az október elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az idősödő gazdálkodók kénytelenek csökkenteni a megmunkált földterületek nagyságát. A székelybósi Zajzon Zoltán gazdálkodót kérdezzük. A méheket alkalmazhatjuk a gyógyításban is. Mezei Attila gyergyószentmiklósi méhész válaszol kérdéseinkre. Majd Bordi János havadtői méhész az októberi tennivalókra emlékeztet. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Egy év alatt 2 százalékkal csökkenve 2 millió alá szorult idén nyárra a hazai szarvasmarha-állomány. A törzsállomány 1,6 százalékkal apadva 1,263 millióra fogyott. Az állomány Hargita megyében is csökkent, de jóval kisebb mértékben. Az állományapadás egy év alatt 0,4 százalékos volt, a törzsállomány ezen belül csak szűk 0,1 százalékkal fogyatkozott, ami szinte stagnálásnak felel meg. A Hargita megyei állatorvosok nyilvántartásában június végén 88 564 szarvasmarha szerepelt, ebből a törzsállomány 60 675 egyedre rugott. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Enyhítené a kormány a méhészek tavaszi veszteségeit, így méhcsaládonként 20 lejes “de minimis” támogatást kínál a kaptárlakók március-május közötti élelmezési pluszköltségeinek részbeni térítésére. A méhészek támogatási kérelmeiket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokon legkésőbb október 31-ig nyújthatják be. A méhészek kárenyhítésére szánt 37 millió lejes keretösszeget a mezőgazdasági minisztérium saját költségvetéséből biztosítja. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Majdnem országszerte súlyosan érintette a méztermelést az idei szárazság. Emiatt jelentősen drágulhat a méz – figyelmeztetnek a méhészek. Románia az Európai Unió első helyét foglalja el a méztermelés, illetve Spanyolország után a második helyet a méhcsaládok száma szempontjából. Románia évente több mint 22 ezer tonna mézet termel. Ennek ellenére alacsony a mézfogyasztás aránya. Termelésben bajnok, fogyasztásban sereghajtó az ország. A romániaiak háromszor, négyszer kevesebb mézet fogyasztanak, mint más európai államok polgárai. A statisztikák még rosszabbul mutathatnak, ha drágul a méz. (Híradó/Gazdaélet)

Meghosszabította a gyapjúértékesítésre adott határidőt a programban részt vevő juhtartó gazdáknak a kormány. Az utolsó eladott tétel pénzügyi dokumentumán október 21-i dátum szerepelhet, míg a kilónként 2 lejes támogatáshoz szükséges elszámolást legkésőbb 2019 november 1-ig nyújthatják be a megyei mezőgazdasági igazgatóságon. (Gazdaélet)

Az illetéktelen fakivágások megelőzését célzó helyszíni ellenőrzéseken Maros megyében, 19 törvénytelenségre derítettek fényt. Hat esetben illegálisan kivágott fát találtak a teremszemle során, hat esetben pedig lopott fát, vagyis olyant, amelynek eredetéről nem voltak hivatalos iratok. Több hamisított iratot is találtak az ellenőrzések alatt, egy esetben pedig informatikai csalást azonosítottak. Összesen 38 pénzbírságot róttak ki, amelyek összértéke 219 ezer lej, illetve elkoboztak 1300 köbméternyi faanyagot. (Székelyhon/Gazdaélet)

Székelyföldön egyelőre nem terjedt el tömegesen az erősen allergén növényként számontartott parlagfű, ugyanis a hosszú, hideg telek nem kedveznek szaporodásának. Maros megyében több fertőzött területet is azonosítottak, de többnyire csak a vasutak, utak mentén burjánzik az erősen invazív gyomnövény. A parlagfű irtását a 2018-ból származó 62-es számú törvény írja elő. A jogszabály arra kötelezi a területek tulajdonosait és kezelőit, hogy a gyomnövény első virágzásától kezdve legkésőbb június 30-áig tegyenek meg mindent a parlagfű kiirtásáért, valamint terjedésének visszaszorításáért. A teendőket őszig annyiszor kell megismételni, ahányszor szükséges. Amennyiben az érintettek nem tesznek eleget kötelezettségüknek, először felszólítást kapnak, s ha ezt követően is elmulasztják lekaszálni vagy egyéb módszerrel kiirtani a parlagfüvet, akkor a természetes személyek 750-től 5000 lejig terjedő pénzbírságot, a jogi személyek pedig 5000-től 20 ezer lejig terjedő büntetést kapnak. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro