• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9748 RON
  • USD4.7860 RON
  • GBP6.0002 RON
  • HUF1.2069 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Meg lehet élni a mezőgazdaságból

A 2019 augusztus 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Lesz jövő a gazdálkodásban és a gyümölcstermesztésben, ezért a családi birtokra őshonos gyümölcsfákat telepítettek. A székelydobói Toásó László válaszol kérdéseinkre. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben a székelyboósi Bende Lajost és biokertészetét ismerhetik meg. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Huszonhárom megye 231 településén 764 afrikaisertéspestis-gócot tartanak nyilván – közölte az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság. További négy megyében csak vaddisznóknál mutatták ki a kórt. Az intézmény tájékoztatása szerint eddig 410.616 sertést pusztítottak el. A fertőzést ugyanakkor 1.803 vaddisznónál is kimutatták. Országos szinten eddig 1.248 fertőzési gócot sikerült felszámolni, és 8.979 sertéstulajdonost kártalanítottak ez idáig, nekik összesen több mint 253 millió lej kártérítést utaltak. Az afrikai sertéspestis 2017. július 31-én jelent meg először Romániában, Szatmár megyében. Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, ám a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni, és nem létezik védőoltás sem ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartatásával lehet elejét venni a kór terjedésének. (Agerpres)

Az uniós jóváhagyás szerint összesen 9,472 milliárd euró pályázható a 2014 és 2020 közötti, hétéves időszakban az uniós vidékfejlesztési alapokból. Ebből 8,125 milliárd az uniós költségvetésből származik, amihez a román állam költségvetéséből 1,347 milliárd eurót kell hozzátenni kötelezően. A tervben tizenöt nagy intézkedésre és több alintézkedésre lehet, illetve lehetett pályázni, ugyanis legtöbb intézkedésnél elfogyott a pályázható pénz. (Háromszék/Gazdaélet)

Támogatási kérelmet nyújthatnak be a szőlősgazdák a szőlészetek felújítására – közölte a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A 2023-ig terjedő támogatási program keretében Románia évente 1.000-1.800 hektár szőlővel beültetett területet szándékszik korszerűsíteni, ami a teljes szőlőtermő területek 0,5-1 százalékát jelenti. Az előző európai pénzügyi időszakban több mint 16 ezer hektár szőlőst korszerűsítettek Romániában. (Bukaresti Rádió)

Duplájára emelte a juhosgazdáknak kínált gyapjúértékesítési támogatás mértékét a kormány. Így a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium programjában idén részt vevő juhtartók az eddigi kilónkénti 1 lej helyett már kilónként 2 lejes támogatás mellett értékesíthetik az állományukról lenyírt gyapjút. A gyapjúmennyiség eladására szeptember 30-ig van ideje a programban részt vevő gazdáknak, míg az elszámoláshoz szükséges dokumentumok benyújtását legkésőbb november 1-ig fogadja a megyei Mezőgazdasági Igazgatóság. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Kifejezetten rosszul járnak a romániai cukorrépa-termelők, amennyiben a 2020 utáni új Közös Agrárpolitikában megtiltanák a tagállamoknak a termeléshez kötött támogatás alkalmazását. A hazai cukorrépa-termelők tavaly hektáronként 3800 lejes különtámogatásban részesültek. (Gazdaélet)

Nagyon gyenge szezont tudnak maguk mögött a vándorméhészek. A várt mézmennyiség idén csupán napraforgóról gyűlt be a kaptárokba. Akácról, hársról és repcéről pedig a kedvezőtlen időjárás miatt értékelhetetlen mennyiséget termeltek a méhek. Az állóméhészetekben szintén átlag alatti hozamokat mutat a mérleg, a kiskereskedelmi mézárak így máris 10-15 százalékkal nőttek. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Háromtonnás átlaghozamokat mérnek a gabonáknál Hargita megyében. Az őszi árpa aratása 600 hektárnyi vetésterületen már véget ért, a hektáronkénti átlaghozam 3.500 kilogramm körül alakult. További 3.300 hektáron – döntően Székelykeresztúr és Székelyudvarhely környékén – már az őszi búzával bevetett parcellákon is befejezték a cséplőgépek a munkát. Dolgoznak Alcsíkon is, eddig megyeszinten az őszi búzával bevetett területek 30 százalékáról került a tárolókba a kenyérnekvaló. A hektáronként betakarított termésmennyiség pedig rendkívül változó. Van olyan parcella, ahol 1.000, de olyan is, ahol 5.000 kilót arattak. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Hargita megyében krumpliból jó közepes termés várható. A gumók sokat kötöttek, a burgonyaparcellák 80 százalékán a termelőknek sikerült zölden tartani az indát. Érdekes jelenség a növények általános sárgulása, amit egyrészt a korábbi hűvös időt követő meleg, másrészt a csapadékok által kimosott tápanyagok hiánya okoz. (Gazdaélet)

Augusztus végéig fogadja a mezőgazdasági életjáradék-könyvecskéik láttamozására érkező idős gazdákat vagy hozzátartozóikat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A könyvecskék láttamozása a 2018-as esztendőre járó, de idén kifizetendő támogatás fő feltétele. Az évente fizetett életjáradék nagyságát a bérbe adott területek után hektáronként 50 euróban, míg az eladott földterületek után hektáronként 100 euróban állapítják meg. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro