GAZDAÉLET – IV. Palacsinta fesztivál Felsősófalván
A 2019 augusztus 6-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A technika megöli a művészetet – szoktuk mondani. Ez érvényes a pékiparra is. Bakos Károllyal a nagygalambfalvi pékség ügyvezetőjével beszélgetünk. Majd az augusztus elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A hétvégén 4. alkalommal szerveztek palacsinta fesztivált Felsősófalván. Mikrofonunkkal mi is ott jártunk. Majd Bordi János havadtői méhész az augusztusi tennivalókra emlékeztet. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
Az afrikai sertéspestis terjedése miatt országos szinten nagyszabású ellenőrzések zajlanak. A mezőgazdasági termelőknél, az állattenyésztőknél vizsgálják, hogy betartják-e az előírásokat. Jelenleg húsz megye 140 településén mutattak ki összesen 416 fertőzés-gócpontot. Négy másik megyében csak a vaddisznók fertőzöttek. Országos szinten összesen 372 325 beteg sertést pusztítottak el, 1660 esetben vaddisznók betegedtek meg. Elsősorban a törvénytelen sertéstenyésztést és forgalmazást próbálják teljesen felszámolni. Ezért napi szinten ellenőrzik a közutakon az állatszállítást, vizsgálják az esztenákat, nyári ideiglenes állattartó helyeket, ahol tilos disznót nevelni. (Székelyhon/Gazdaélet)
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a Kovászna megyei Vadász Egyesületet bízta meg, hogy a következő tíz évben befogja a város területére betévedő vadállatokat. A szerződés alapján a vadászegyesület évi 3000 lejes keretösszegért vállalja tíz vadállat befogását. A döntést azzal indokolták, hogy a város olyan területen fekszik, melynek gazdag az állatvilága, ezzel az intézkedéssel hozzájárulnak, hogy megvédjék az emberek javait és testi épségét. Idén nyáron az önkormányzat arra figyelmeztette a város környéki erdőkben kiránduló, gombászó személyeket, hogy ajánlott fokozottan körültekintőnek lenni, hogy elkerüljék a medvékkel való találkozást. A környező erdőkben élő medvék a közel eső lakott területek környékére és a piknikezésre kijelölt helyekre is bemerészkedhetnek. Idén márciusban a városi strand környékén bukkant fel egy medve, június végén két sepsiszentgyörgyi háztartásba tört be a nagyvad, háziállatokat pusztított el. Ugyanakkor a város területén több alkalommal jelezték az elmúlt években a rókák jelenlétét.(Kovács Zsolt/Gazdaélet)
Könnyített a gyergyószentmiklósi önkormányzat a tűzifaigénylések elbírálási kritériumaira vonatkozóan, azaz várhatóan jóval többen hozzájuthatnak a tüzelőhöz az önkormányzat fatelepéről, mint korábban. Lényegében elég az, ha az igénylő gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkezik. A múlt évben hozta létre a város a fatelepét azzal a kimondott céllal, hogy segítse a leginkább rászoruló gyergyószentmiklósiakat abban, hogy hivatalosan vásárolhassák meg a téli tüzelőt. Előzetesen felmérést készíttettek, és az akkori igénylések számából úgy tűnt, hogy akár 8000 köbméter fát is megvásárolnának, ha lenne ilyen lehetőség. Az önkormányzat erdeiből azonban ennél jóval kevesebb tűzifa állt rendelkezésre, ezért igyekeztek szűkíteni a jogosultak körét azokra, akiknek legnehezebb a tüzelő beszerzése. Egyedül élő idősek, a családban sérült személyt gondozók, kisnyugdíjasok vásárolhattak innen tűzifát. Azonban azt tapasztalták, hogy így már nagyon kevés lakost érdekelt ez a lehetőség. Az önkormányzat tehát eltörölte a fa értékesítésre vonatkozó szabályzatából a szociális helyzetre vonatkozó kikötéseket, így mostantól bárki hozzájuthat tűzifához a mellékgazdaságnál működő fatelepen, aki gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkezik. Néhány kizáró körülmény azért még maradt: nem jogosult faváráslásra az, aki saját erdejéből évente kitermelhetne legalább 10 köbméternyi tűzifát, illetve azok sem, akik az elmúlt egy évben „fapénzt”, azaz fafűtés-támogatást kaptak. A mellékgazdaság udvarán jelenleg 150 köbméternyi fenyő tűzifa van raktáron. Egy igénylő összesen 5 köbméternyi fát vásárolhat meg. Az igényeket a készlet erejéig tudják teljesíteni a kérések beérkezésének sorrendjében. Egy köbméternyi tüzelőt 170 lejért lehet megvásárolni. Egy folyóméternyi mennyiség 120 lejbe kerül. (Székelyhon/Gazdaélet)
Nemrég tért haza a kebelei Cseh-tanya gazdája a hatodik alkalommal rendezett nemzetközi bor- és lekvárversenyről Szlovákiából – és nem is üres kézzel. Termékeiket egyre jobban értékelik és keresik. Számításon felül szerepeltek a Cseh János és Emese által előállított házi gyümölcstermékek a Peszektergenyén rendezett versenyen, ahol 470 fajta bort és ennél is több lekvárt neveztek be szlovákiai, csehországi, szerbiai, horvátországi, erdélyi és magyarországi termelők. Csehék kebelei termékei sem vallottak szégyent. A lekvárok között a levendulás cseresznyéjük nagyaranyat, az áfonya- aranyat, az eper-, epres-rebarbara és galagonya- ezüstöt szerzett, míg a diós-málnás meggy, a rebarbara, az üstös szilva és a fahéjas-almás feketeberkenye bronzérmet érdemelt ki. Mindez a háziasszony ízvilágát dicséri. A borral két ezüstérmet és egy bronzot szereztek. A fekete ribizli, fekete áfonya és málnaboruk lett díjnyertes. Már csak az aranyérem hiányzik a borok kategóriájában, így János gazda ígéri, ezután mindent ennek megszerzésére tesz fel. Idén ez a második versenyük volt, és már annyi díjat szereztek, amennyit tavaly összesen. Még legkevesebb két verseny azonban hátravan az idén, így lehet reménykedni. (Népújság/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro