Irodalmi kalandozás és óda Sissihez
Pavel Șușară: Sissi című elbeszélésének nehéz műfaji besorolást találni. Nevezhetjük költeménynek, ódának, vers-elbeszélésnek, de történelmi kalandozásnak vagy irodalmi kísérletezésnek is.
Van ebben műfaji sokszínűség, történelmi és érzelmi kalandozások, az idősíkok váltakoztatása révén különleges történések, és ott van a Sissi, Ausztria császárnője, Magyarország királynője, aki ebben az elbeszélésben, a történetek révén, lekerül a piedesztálról és érző, valós, emberközeli lénnyé válik úgy, hogy királynői auráját mindvégig megőrzi. A történések helyszíne az Osztrák Magyar Monarchia, és annak különböző régiói, főképpen a Bánság. Hisz a szerző maga is a Bánságban született, és a gyermekkori helyszínek, történetek, emberek meséi nyomán szövi ódáját a királynőhöz. Sissi hatása meghatározó volt, az emberek szerették királynőjüket. Ez a szeretet éltette őt az egyszerű történetekben és emelte át az örökkévalóságba.
Pavel Șușară költeménye pár évvel ezelőtt született, magyar kiadása tavaly jelent meg a Lector kiadónál, de a német fordítás is készül már. A kötetet magyarra fordította: Demény Péter, illusztrálta: Mircea Bochiș.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa