GAZDAÉLET – Munkaerőhiány van az agráriumban
A 2019 június 4-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre nagyobb gond a munkaerőhiány az agráriumban. Sófalvi Levente marosvásárhelyi dísznövény-termesztővel beszélgetünk. Majd a június elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Bár Kénos kicsi falu, de nagy állatlétszámmal büszkélkedhetnek. Mózes Levente fiatal gazdálkodónál jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Ha minőségi a méz, van piaca. A homoródalmási Pálfi Károly válaszol kérdéseinkre. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
A csipszburgonya-termelők hektáronként ezer eurós, a vetőmagburgonya-termelők hektáronként 1700 eurós támogatásra számíthatnak a múlt évi uniós termeléshez kötött támogatási jogcímből. A csipszburgonya-termesztők támogatására a szaktárca 2 millió 679 ezer 650 eurót szán, míg a vetőmagburgonya-termelők támogatására 939 ezer eurót különítettek el. Ugyanakkor a szójatermesztők 28,164 millió euróból, a cukorrépa-termesztők 19,208 millió euróból, a lucernatermelők pedig 14,910 millió eurónyi összegből lesznek támogatva. (Gazdaélet)
Két eszközbeszerzési és egy rendezvényszervezési kiírásra jelentkezve, egységesen június 14-ig pályázhatnak a Hargita megyei gyümölcstermesztő, juh- és szarvasmarha-tenyésztő, valamint mezőgazdaságban tevékenykedő szakmai egyesületek Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének vissza nem térítendő támogatására. A három kiírás keretében összesen 234 ezer lejt kínálnak a gazdaegyesületek fejlesztésére. A gyümölcs- és zöldségtermelő, illetve feldolgozó egyesületek közösségi konyháik felszerelésére, kukták, gyümölcsprések, magozógépek, rozsdamentes anyagból készült kagylók, asztalok vásárlására, továbbá címkék, beföttesüvegek, csomagolanyagok, illetve zöldségtermesztéshez szükséges öntözőberendezések, eszközök beszerzésére pályázhatnak. A rendelkezésükre álló keretösszeg 50 ezer lej. (Hargita Népe/Gazdaélet)
A Hargita megyei vagy helyi érdekeltségű szarvasmarha, juh- és kecsketenyésztő egyesületek tejbegyűjtő központok felszerelésére, hűtőtankok, szállítóeszközök, tejminőség-ellenőrző készülékek, továbbá az adminisztratív munkához szükséges számítógépek, nyomtatók, tejtermelés-nyilvántartó programok vásárlásához kérhetik a Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének támogatását. A pályázati keretösszeg ez esetben 134 ezer 436 lej. Fontos tudni, hogy a Vidékfejlesztési Egyesülettől elnyert vissza nem térítendő támogatás minden esetben a pályázat összköltségének legtöbb 49 százaléka lehet, a többit a pályázónak önrészként kell biztosítsa. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Gazdaságonként 70 ezer lejes vissza nem térítendő mezőgazdaságigép-, eszköz- és tenyészállat-vásárlási támogatásra pályázhatnak a Hargita, Maros és Kovászna megyei magán- vagy jogi személyiségként működő gazdaságok. A magyar állami támogatásokat kezelő Pro Economica Alapítványhoz június 21-ig nyújthatják be pályázataikat a kisgazdaságok. A pályázati felhívás teljes szövege, a pontozási kritériumrendszer, valamint az elszámolható és nem elszámolható költségek tételes felsorolása a Pro Economica Alaptvány honlapján érhető el. (Gazdaélet)
Az Országos Vidékfejlesztési Program 16.4-es intézkedésének célja a helyi piacok fejlesztése olyan tárgyi vagy immateriális beruházási költségek támogatása révén, amelyek a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és a forgalmazók, valamint a közintézmények, nonprofit szervezetek közötti együttműködést és úgynevezett rövid láncok kialakulását szolgálja. Az elérhető támogatás a beruházások mellett a promóciós tevékenységek és az együttműködési költségek fedezésére is kiterjed. A pályázatot elektronikus úton kell benyújtani június 30-ig. (Gazdaélet)
Hargita Megye Tanácsa az Európai Bizottság által finanszírozott Caption projekt keretében június 6-án délelőtt fél 10-től a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házban szervez szemináriumot, amelynek fő témái az online termék-értékesítés, a Székely Termék mozgalom továbbfejlesztése, az uniós mezőgazdasági támogatások, az Európai Unió Közös Agrárpolitikája, a magyar kormány székelyföldi gazdaságélénkítő programja valamint pozitív példák ismertetése. (Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro