Hajszálon múlhat a magyar középiskolába jutás!
Anyanyelvi jegy nélkül nem felvételizhetnek magyar középiskolába a magyar nyolcadikosok – hívja fel a figyelmet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A szövetség szerkesztőségünkbe is eljuttatott közleményében nyomatékosítja, hogy bár idéntől törvény-adta lehetőség az, hogy a nyolcadik osztályosok a vizsgán kérjék az anyanyelvi vizsgán szerzett jegy figyelmen kívül hagyását, középiskolai tanulmányaikat nem folytathatják magyar nyelven. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Burus Siklódi Botond nyilatkozott híradónknak.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége felhívja a romániai magyar tannyelvű vagy magyar tagozatos általános iskolák tanintézményvezetőinek, pedagógusainak (különösen végzős osztályok osztályvezető pedagógusainak), a nyolcadikos diákok pályaorientálásával foglalkozó nevelési tanácsadó szakemberek, valamint a végzős diákok szüleinek a figyelmét a középiskolai felvételi eljárást szabályzó 4829/30.08.2018-es számú miniszteri rendelet 6. paragrafusa előírásaira.
Ennek értelmében az idéntől a felvételi eljárás keretén belül lehetőség adódik a kisebbségi oktatásban résztvevő, és a nyolcadikos országos értékelésen Magyar nyelv és irodalom tantárgyból vizsgázó diákoknak, a felvételi űrlap egyik fejezetében (lásd a csatolt illusztrációt) történő bejelöléssel kérni, hogy a felvételi médiának kiszámításában ne vegyék figyelembe az anyanyelvi vizsgán elért érdemjegyet.
Felhívjuk a kedves szülők, osztályfőnökök és tanintézményvezetők figyelmét arra, hogy az említett miniszteri rendelet 6-os számú cikkelye értelmében ebben az esetben a diák nem felvételizhet kisebbségi (magyar) nyelven működő középiskolai osztályokba, vagyis ennek az opciónak a bejelölésével a felvételi elosztás során a számítógép átugorhatja a kisebbségi tanintézmények osztályainak kódszámait. Ilyen körülmények között úgy ítéljük meg, hogy fennállhat a veszélye annak, hogy számos magyar diák középiskolai hely nélkül maradjon vagy a számítógép román tannyelvű osztályba/iskolába sorolja. Ugyanakkor, úgy értékeljük, hogy számos magyar tannyelvű középiskola beiskolázási száma is valós veszélybe kerülhet – fogalmaz a közlemény.
Ennek szellemében ismételten kérik a magyar tannyelvű tanintézmények vezetőit és tagozati felelőseit, valamint ez érintett osztályok osztályfőnökeit , hogy sürgősen tájékoztassák a szülőket és diákokat a fent leírt helyzetről.