GAZDAÉLET – Sok érték van a gyergyói medencében
A 2019 április 23-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Próbáljuk megőrizni értékeinket a mezőgazdasági építészetben is. Bányász József gyergyóújfalusi prasztgazdával beszélgetünk. Legtöbb gazdálkodó saját erőből próbál fejleszteni. Czikó Dezső gyergyóremetei állattartó válaszol kérdéseinkre. A gyergyói medencében legtöbb méhész mellékállásban méhészkedik – véli a gyergyószentmiklósi Mezei Attila. Majd az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Jövedelmezőbb, ha a megtermelt tejet feldolgozva értékesítjük. Bálint Attila gyergyótekerőpataki sajtkészítőt kérdezzük. Egy kis kézügyességgel remekművek készülnek a zöldségekből és gyümölcsökből Pál Ferenc gyergyószentmiklósi zöldségfaragó kezében. A csokoládékészítésnek van hagyománya a gyergyói medencében. A gyergyócsomafalvi Sándor Szilveszter is öregbíti ennek hírnevét. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
Legkésőbb április végéig nyújthatják be a gépesített mezőgazdasági munkálatokhoz az idei első negyedévben vásárolt üzemanyagok számláit a gázolajár-támogatásra jogosult gazdák. A 2019. január elseje és március 31-e között vásárolt üzemanyagok elszámolását a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjaiban tehetik meg a gazdálkodók. (Gazdaélet)
Felszámolták a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben és Sepsikőröspatakon a sertéspestis-gócpontokat, de bizonyos szabályozások még mindig érvényben vannak. A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság tájékoztatása szerint az élő állat, a sertéshús és a hústermékek szállítására, a vágásra is sajátos szabályok vonatkoznak: minden „mozgásról”, vágásról értesíteni kell a körzeti állatorvost. (Székelyhon/Gazdaélet)
A száraz időjárás miatt romlottak a búza és az árpa hozamkilátásai az Európai Unióban – számolt be az agrárszektor.hu mezőgazdasági hírportál. Egy francia elemző cég csökkentette az EU búza termésére vonatkozó előrejelzését, mégpedig 146,1 millió tonnáról 144,8 millió tonnára. Az árpa esetében a prognózist 61,8 millió tonnáról 61,0 millió tonnára módosították. Ez azt jelenti, hogy Európa keleti részét most komolyan érinti a csaknem féléves esőhiány. A búza- és az árpatermés várható növekedése élénkíti az exportkilátásokat, ugyanakkor várhatóan versenyképesebbé válnak a kukoricával szemben. Ennek révén akár csökkenhet is az Unió kukorica-behozatala, bár korábban rekordimportra számítottak az elemzők. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Jelenlegi formájában csupán a termelési költségek 10 százalékát fedezi, ezért a termelők kérésének engedve a fokhagyma-termesztésre kínált hektáronkénti 4650 lejes, azaz ezer eurós „de minimis” támogatás háromszorosára növelését fontolgatja a programot irányító Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium. A szaktárca már az idén elfogadott 108-as számú kormányhatározat módosításához szükséges jogszabály-tervezetet is előkészítette. A szaktárca a vissza nem térítendő támogatás 13.950 lejre, vagyis 3 ezer euróra növelésétől – mely így már a paradicsomtermesztőknek kínált „de minimis” támogatással azonos nagyságrendű lenne – a hazai fokhagyma-termelés fellendítését várja. Úgy vélik, a magasabb támogatási összegek révén a program iránt érdeklődő gazdák száma is növekedne. A fokhagymatermesztési támogatást eddig országos szinten csupán 159 termelő összesen 119 hektárnyi vetésfelületre vette igénybe, miközben a mezőgazdasági minisztérium a hazai költségvetésből finanszírozott programban legalább 2 ezer hektárnyi fokhagymaültetvényre és 2 ezer gazdálkodó részvételére számít. A fokhagymatermesztési program kiterjesztéseként a szaktárca – a gyapjúértékesítési támogatás mintájára – ösztönözni kívánná a fokhagyma begyűjtésére, csomagolására és tárolására szakosodott telephelyek számát és kapacitásait is. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Elkezdődött az az ellenőrzési folyamat, amelyet Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának mezőgazdasági irodája és a Helyi Rendőrség munkatársai végeznek. Elsőként Bethlenfalva Fenyéddel határos vidékén a Nyak-, Csimbolásalja-, Mogyoró- és Felsőlok-dűlőkben tartottak helyszíni ellenőrzést. Ennek célja elsősorban az volt, hogy betartassák az állattartó gazdákkal és pásztorokkal a május 1-jéig tartó legeltetési tilalmat, mind a magán- és közlegelők, mind a magánkaszálók és szántók esetében. A kora tavaszi legeltetés helyrehozhatatlan károkat okoz a mezőgazdasági területeken, ezt kívánják megelőzni a járőrözésekkel. A terepszemlén nem találtak tilosban legelő állatokat, nyájakat. A kiszállások a legeltetési szezon kezdetéig – más dűlőkben is – folytatódnak. Azon személyek, akik tilosban legeltetnek, pénzbírságra számíthatnak. A bírság értéke 3000 és 6000 lej közt változik. (Hargita Népe)
Díjakkal tértek haza Debrencenből a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Agrártudományi Szekciójáról a Sapientia EMTE hallgatói. Salamon Bernadett az élelmiszertudományi tagozatról I. díjat és a legjobb határon túli előadásért különdíjat kapott. II. díjban részesült Rápó Eszter a környezettechnológiai- valamint Ferencz Krisztina, Csutak Kinga és Lőrincz Beáta az élelmiszerbiztonsági tagozatról. A kertészeti tagozatról Nagy Zsoltot III. díjjal, Szabó Dorottyát a növényvédelem tagozatról különdíjjal jutalmazták. A konferencián Molnár Melinda és Mag Júlia is előadott. (Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro