Felfüggesztették a Fidesz Európai Néppárt-beli tagságát
Úgynevezett bölcsek tanácsa tanulmányozza majd az elkövetkező időszak magyarországi fejleményeit és ennek kapcsán értékelést készít a Fidesz politikájáról – közölte az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője, Manfred Weber a pártcsalád tegnapi brüsszeli tanácskozását követő sajtóértekezletén.
Mint mondta: a tanácskozáson döntés született a Fidesz európai néppártbeli tagságának felfüggesztéséről. A döntés az Európai Néppárt elnöksége és a Fidesz közös javaslata nyomán született. Manfred Weber utalt arra, hogy a háromfős testületet az Európai Tanács korábbi elnöke, Herman Van Rompuy vezeti, további tagja Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár és az Európai Parlament korábbi elnöke, Hans-Gert Pöttering. A frakcióvezető kijelentette: nem került le a napirendről a Fidesz kizárása a pártcsaládból. A tagság felfüggesztésével kapcsolatban kijelentette: hosszú időre van szükség ahhoz, hogy ismét helyreállhasson a bizalom az Európai Néppárt és a Fidesz között. Az Európai Néppárt tegnapi politikai közgyűlésén 190-en szavaztak a Fidesz tagságának kompromisszumos felfüggesztése mellett, 3-an ellene. Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Fidesz-elnök a tanácskozást követő brüsszeli sajtóértekezletén bejelentette: a Fidesz egyoldalúan felfüggeszti jogainak gyakorlását az Európai Néppártban az utóbbi által felkért háromtagú bizottság jelentésének elkészültéig. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarország politikája változatlan, amit világossá tett az Európai Néppárt politikai közgyűlésén is.
Kelemen Hunor szerint kompromisszumos megoldás született
Kompromisszumos megoldás született a Fideszről az Európai Néppárt politikai közgyűlésén, amit az RMDSZ és maga a Fidesz is megszavazott – közölte tegnap esti hírlevelében az RMDSZ a szövetség elnökének Facebook-bejegyzését idézve.
Kelemen Hunor szerint létrejön egy háromtagú értékelő bizottság, amely megvizsgálja a tényállást, erre az időre pedig a Fidesz felfüggeszti az EPP-tagsággal járó jogait. Kelemen Hunor kifejtette: nem örvendenek neki, de támogatták, mert a kizárás nem vezetett volna előre. Csak mások malmára hajtotta volna a vizet a mostani kampányidőszakban. Hozzátette: a vitákat házon belül kell rendezni. Az érveknek sosincs alternatívájuk, ököllel pedig nem lehet rendet tenni. Hangsúlyozta: most még inkább szükség van az erős Kárpát-medencei magyar képviseletre Európában, amely egységesen áll ki a magyar ügyért.
Az ellenzék a Fidesz vereségeként értékelte a történteket
Ellenzéki pártok a Fidesz vereségeként értékelték az Európai Néppárt tegnapi brüsszeli ülésén történteket, közülük többen sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az EPP nem zárta ki a Fideszt.
Tóth Bertalan MSZP-elnök, frakcióvezető Facebook-bejegyzésében úgy reagált: a Fidesz elveszítette érdekérvényesítő képességét, és úgy vélte, mostantól nekik kell megvédeniük Magyarország érdekeit az Európai Unióban. Gyöngyösi Márton Jobbik- elnökhelyettes közleményében azt írta: a Fidesz megtette első konkrét lépését az Európai Unió elhagyására. A Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője, Molnár Csaba tegnap este Brüsszelben kifejtette: Orbán Viktor miniszterelnököt és a Fideszt gyakorlatilag „kitették” az Európai Néppártból. Demeter Márta és Keresztes László Lóránt, az LMP társelnökei az MTI-hez eljuttatott közleményükben úgy vélekedtek: a Fidesz számtalanszor bizonyította, hogy nem hajlandó és nem is képes a magyar emberek képviseletére az Európai Parlamentben.