Terror, szenvedés, megaláztatás – a tánc kifejező ereje
Macaveiu Blanka vizsgaelőadása az András Lóránt Társulatnál
Igaz történetet mesél el a tánc nyelvén az András Lóránt Társulat legújabb produkciója, a Farida, amelynek rendező-koreográfusa Macaveiu Blanka. A produkció alapját egy könyv képezi, amely magyarul Az iszlám állam rabszolgája voltam címmel jelent meg, szerzője Farída Khalaf, társszerzője Andrea Hoffmann újságíró. A történet Irak északi részén játszódik, a dzsihadisták rajtaütnek egy kis falu lakosain, a férfiakat megölik, a nőket elhurcolják. Fardia is fogságba esik, de hosszas megpróbáltatások után sikerül megszöknie. Könyvében kegyetlen őszinteséggel meséli el fogsága történetét.
Macaveiu Blanka rendező-korreográfus három alapelemre építi a produkciót, a földre, a vízre és a fényre. A színteret a sivatagot idéző poros föld borítja, mindent eltemető, de ugyanakkor az élet csíráját is tápláló funkciójával. A víz, éltető és megtisztító erejével, minden bűnt lemos, a nap fénye úgyszintén az élet forrása. Ezekbe az erőkbe ágyazva történik a színen mindaz, amit a könyv is leír: egy lány küzdelmei az életért, a szabadságért. Farida szerepében Szabó Franciskát látjuk, a családot jelképező anya és apa szerepében Deák Orsolya és Ruszuly Ervin jelenik meg illetve kislányukként Márton Emese, a börtönőr Pop George. A börtönben fogvatartott lányokat Colceiru Carmen, Demény Orsolya, Dávid Adrienn, Hodos Nikolett és Ábrám Zsuzsa alakítja.
A következő összeállításban Macaveiu Blanka rendező-korreográfussal és a Faridát alakító Szabó Franciskával beszélgetünk.