![](https://www.marosvasarhelyiradio.ro/wp-content/uploads/2019/01/iohannis-juncker.-938x535-800x456.jpg)
Románia átvette az Európai Unió soros elnökségét
A következő hat hónapban Románia első alkalommal tölti be az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét.
Első alkalommal az ország 2007. január 1-jei csatlakozása óta, Románia átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. A mandátum 2019. június 30-áig tart. Ebből az alkalomból, december 31-én 19 órától újév hajnaláig kivetítették a kormány épületére Románia és az Európai Unió zászlóit. A román elnökség mottója: A kohézió, egy közös európai érték. Az elnökség hivatalos átvételére január 10-én kerül sor Bukarestben, Jean-Claude Junker, az Európai Bizottság elnökének és a biztosok testületének jelenlétében. Június 30-án Románia Finnországnak adja tovább az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét.
Viorica Dăncilă miniszterelnök reméli, hogy az állami intézmények, a politikai erők és a civil társadalom összefog annak érdekében, hogy Románia sikeresen teljesítse mandátumát az Európai Unió Tanácsának élén, amely – a kormányfő szerint – az egész román társadalomra ráirányítja a figyelmet.
Meglátása szerint az EU-elnöknek az a szerepe, hogy szakszerűen, részrehajlás nélkül kezelje a napirenden szereplő problémákat. Ezek közé tartozik az EU 2020 utáni költségvetésének előkészítése, az egységes európai piac működése, az európai ipar versenyképességének és digitalizálásának növelése, a belső biztonság, a terrorizmus elleni harc és a migrációs kihívások kezelése. Viorica Dăncilă kifejezte meggyőződését, hogy Románia hozzájárul az unió alapvető értékeihez: az egységhez, a kohézióhoz és a szolidaritásához.
Népszerűsíteni fogja a keleti partnerség és a Nyugat-Balkán ügyét
Teodor Melescanu külügyminiszter elmondta: ezt különleges találkozók során kívánják megtenni. Hozzátette: nincs európai biztonság az Unió bővítésének kilátása nélkül. Románia perspektívájában Európa nem magas falak határolta entitás, amelynek gubójában a tagok egymás közötti kapcsolataikat fejlesztik. Mint fogalmazott Romániának a külső országokkal való partnerségi politikái az EU-n belüli kapcsolatok szempontjából is kulcsfontosságúak. Hangsúlyozta: A prioritások egyike a keleti partnerség, ugyanakkor szeretnének egy ennek szentelt eseményt szervezni Brüsszelben, amelyen politikai nyilatkozatot is elfogadnának.