Gyergyószentmiklós díszpolgára lett dr. Garda Dezső
Gyergyószentmiklós díszpolgára lett dr. Becsek Garda Dezső Kálmán történész.
Dr. Garda Dezső az egyetlen olyan személyiség, akit évekkel a Pro Urbe díj odaítélése után Díszpolgári címmel tüntetett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata. A negyven évvel ezelőtt általa elindított történelemkör egyik tagja, Baricz Zsuzsa méltatásában elmondta, hogy azon túl, hogy tanárként a diákokkal szerettette meg a történelmet, a rendszerváltozás után az ő szervezésben alakult meg az RMDSz gyergyószentmiklósi és Gyergyó területi szervezete, ő hozta létre Románia első oktatási civil szervezetét, a Gyergyói Népfőiskolát, parlamenti képviselői tevékenységéhez köthető a bíróság visszakerülése Gyergyószentmiklósra, országos viszonylatban a közbirokosságok létrejötte és az egyházi tulajdon visszaszolgáltatása.
Dr. Garda Dezső, akinek a városnapok alatt mutatták be a 26. könyvét, több mint 120 tanulmány szerzője és a Magyar Tudományos Akadémiának is tajga, elmondta, hogy ellenzékisége miatt úgy gondolta, hogy ezt a díjat csak halála után fogja megkapni. Köszönte diákjai támogatását, elismerően szólt Imre Istvánról, Egyed Ákosról és Demény Lajosról, akik nagy hatást gyakoroltak életére, és a szocializmus éveiben betiltott, megsemmisített könyveiről is beszélt.
A különleges teljesítményeket felmutatókat szervezeteket is értékelték
Gyergyószentmiklóson a különleges teljesítményeket felmutatókat és a jubiláló szervezeteket is értékelték a Szent Miklós Napok keretében.
Pro Urbe díjban részsült dr. Dombai István, a Babes-Bolyai Egyetem Gyergyószentmiklósra kihelyezett karának vezetője és Zsigmond Attila dokumentumfilm készítő. Életműdíjat kapott a pedagógusok közül Pál Ibolya Mária, Máthé Gyöngyi, Marosvölgyi Mária, Berszán Lajos és Török Elena, az egészségügy területéről dr. Márton Attila radiológus szakorvos és Elekes Darabont Piroska nyugalmazott asszisztens. A Karancsi Sándorról elnevezett díjjal idén Csíki Margit terrakottaművészt tüntették ki.
Elismerésben részsült fennállásának 25. évfordulóján a Salamon Ernő Gimnázium Diáktanácsa, a művészeti oktatás két évtizedéért a Vaskertes Általános Iskola, az Ifinapok megszervezésének 15 évfordulója alkalmából az Ifitéka Ifjúsági Iroda és az V. Erőss Zsolt teljesítménytúráért az EKE. Kiemelt önkormányzati elismerésben részesült Kastal László a Caritas vidékfejlesztési ágazatának vezetője a sajt látványműhely kialakításáért és Csukás Károly, aki ötven évvel ezelőtt az állásával fizetett azért, hogy a megyésítésnél a Gyilkostó Gyergyószentmiklóshoz tartozzon. Ugyanakkor díjazta a város a Legszebb Erdélyi Magyar Dal verseny győzteseit, a No Sugar és 4Sreet zenekarokat.