Gyergyószentmiklós főterén emlékeztek az 1956-os forradalomra
Gyergyószentmiklóson délután 5 órától a főtéren emlékeztek az 1956-os eseményekre, mindazokra, akik életüket, szabadságukat áldozták a zsarnokság elleni harcban.
Portik Zsolt a Salamon Ernő Gimnázium történelemtanára emlékezett vissza arra, hogy az egyetemisták békés tüntetése miként csapott át forradalomba, amihez egyre többen csatlakoztak, az emberek százainak halála utáni győzelemre, Nagy Imre kinevezésére, a szovjetek bevonulására, a megtorlásokra. Nagy Zoltán polgármester Szent István király intelmeit kapcsolta össze az 56-os lelkülettel: „nekünk magyaroknak, kötelességünk ma is kiállni az évezredes elveink mellett, Nyugat-Európa se Mohácskor, sem Trianonkor nem mutatta azt, amivel a keleti végvárak védelmezőinek tartozott volna, és nem teszi ma sem. Minket, csak az igaz szándékok általi vezérlés tud életben tartani, nekünk a pesti srácok lelkesedése, és vérének tüze kell. A romokon is hinni tudás az, ami nekünk magyaroknak többletünk, s ami itthon kell, vagy kellene tartson bennünket. Ha másoknak, idegeneknek engedjük át a Kárpát-medencét, ha másoknak engedjük át szülőföldünket, szimbólumainkat, kultúránkat, akkor gyermekeink, unokáink jövőjét tesszük kockára”.
A romai-katolikus, a református és az unitárius egyház helyi képviselői is megosztották gondolataikat, az Ipartestület férfikara alkalomhoz illő dalokat énekelt, Laczkó Dániel diák Nagy István egyik versét szavalta el. A jelenlévők a városközpontból a temetőbe vonulnak át, ahol megkoszorúzták Vitéz Salamon László ’56-os törzskapitány sírját, és a kommunista diktatúra áldozatainak emlékművét. Az ünnepség a Szent Miklós Római Katolikus Templomban folytatódott, ahol 18 órától ünnepi szentmisét tartottak a szabadságharc áldozatainak emlékére.