![](https://www.marosvasarhelyiradio.ro/wp-content/uploads/2018/10/ref.jpg)
Nőtt a részvételi kedv a referendum második napján
A Központi Választási Iroda adatai szerint 13 óráig a szavazásra jogosultak 11,67 század százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló népszavazáson.
A közzétett adatok értelmében 2 millió 134 ezer 579 szavazópolgár voksolt 13 óráig, közülük 1 millió 150 ezer 608 városon, 983 ezer 971-en vidéken. Továbbra is a magyar többségű megyékben a legnagyobb az érdektelenség: Kovászna megyében 4,97 század százalékos, Hargita megyében 6,19 század százalékos, Szatmár megyében 8,23 század százalékos volt a részvétel. A legtöbben Dâmbovița megyében mentek el szavazni itt a részvételi arány meghaladta a 17,03 század százalékot. Ezt Bihar megye követte 15,99 század százalékkal valamint Suceava megye 15,59 század százalékkal. A szavazókörzetek ma 21 óráig tartanak nyitva.
Bírságot nem róttak ki eddig
Tizenhat bejelentés érkezett ma a rendőrséghez a referendum kapcsán, bírságot nem róttak ki eddig – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Monica Dajbog szerint 13 óráig különösebb problémák nélkül zajlott a szavazás a referendum második napján. Összesen 16 bejelentés érkezett a rendőrséghez, amelyek közül egy alaptalannak bizonyult, a többit még vizsgálják vagy már megoldották. 13 óráig nem róttak ki bírságot szabálysértés miatt. Két olyan esetet is vizsgálnak, amelyekben bűntett elkövetésének gyanúja merül fel – tette hozzá a szóvivő.
Arról is beszámolt, hogy a népszavazás két napján őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levő személyek közül tegnap reggeltől ma délig 510 személy élt szavazati jogával, ők mozgóurna segítségével adták le voksukat.
Közel tízezer fogvatartott szavazott a referendum első napján
9374 fogvatartott élt szavazati jogával a népszavazás első napján – közölte az AGERPRES hírügynökséggel az országos börtönigazgatóság sajtószóvivője. Cristina Enache kifejtette: a büntetés-végrehajtási intézetekben 18.600 fogvatartott rendelkezik szavazati joggal.
A Központi Választási Iroda szeptember 26-i határozata értelmében a házi őrizetben, előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek, akiket nem fosztottak meg szavazati joguktól, igényelhetik a mozgóurnát, hogy voksolhassanak a referendumon. Az erre vonatkozó írásbeli kérvényeket a büntetés-végrehajtási intézetek vezetőségéhez kellett benyújtani.