• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Munkaerő hiány van a mezőgazdaságban

A 2018 augusztus 28-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Sikereket érünk el, ha szívvel-lélekkel állunk a dolgok mellé. Magyari Gézával, a Nyárádremetei Közbirtokosság elnökével beszélgetünk. Majd az augusztus végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Munkaerőhiánnyal küszködnek a kászoni juhtenyésztők. Kelemen István kászonjakabfalvi juhtartó gazdával, a Kászon községi juhtartó gazdák egyesületének elnökével készült interjúnk. Szakemberhiány van a pékszakmában is. Tankó Péter gyimesfelsőloki vállalkozó mondja majd a részleteket. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Majd elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Gazdahírek

A szarvasmarha-tenyésztő gazdáknak vissza kell fizetniük a tavalyi évre kapott állattenyésztési támogatások egy részét a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA). Kovászna megyében hozzávetőleg 2500 gazdát érint, sokan közülük már kézhez kapták a visszaadandó összeget megállapító jegyzőkönyvet is. Azonban nem kötelező nyomban visszafizetni a pluszban kapott összeget, azt az idei támogatásokból is levonhatják. Azt viszont tudni kell, hogy csak a jegyzőkönyv kézhez kapásától számított harminc napig nem számolnak kamatot az összegre, a további időszakra viszont igen. (Háromszék/Gazdaélet)

Hogy könnyebben megküzdjenek az időjárás szeszélyeivel, új támogatási formát kérnek a juhtenyésztő gazdák. A Hegy törvényébe kell foglalni azt a támogatási formát, amely szénaszárító berendezés vásárlását teszi lehetővé. Hasonló berendezéseket használnak a gazdák Franciaországban, Ausztriában, ez nagyban megkönnyíti a szárított takarmány előállítását. A kérésre egyelőre nincs válasz. (Háromszék/Gazdaélet)

Hatszáznál is több állattenyésztési támogatást igénylő gazdát ellenőriznek idén Hargita megyéből a hatósági állatorvosok. A szakhatóság munkatársai a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megbízásából a vonatkozó állatjóléti és a helyes gazdálkodási követelményekre vonatkozó előírások betartását kérik számon a támogatást igénylő állattartókon. Ha minden rendben van, akkor a gazdák az igényelt támogatási csomagból részesülnek. Ha viszont szabálytalanságokat, kihágásokat észlelnek, akkor az akár a támogatás részbeni vagy teljes elvesztését is maga után vonhatja. A gazdáknak is megvannak a kötelezettségeik. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján tudjuk, hogy rendre akadnak olyan gazdák, akik átsiklanak az állategészségügyi követelmények fölött. Például év közben saját szükségletükre vágnak le állatot, anélkül, hogy a vágást bejelentették volna a körzeti állatorvosnak. A követhetőség érdekében minden fajta állatmozgást – születést, döglést, vágást, eladást – kötelesek a farmregiszterben jegyezni és meghatározott időn belül bejelenteni a helyi állatorvosnak, annak érdekében, hogy az adatbázisban szereplő állomány pontosan megfeleljen a valósággal, a gazdaságban ténylegesen szereplő állománnyal. Kötelesek például a 18 hónapnál idősebb juhok vagy a 36 hónapnál idősebb szarvasmarhák vágása, elhullása esetében az agytörzset szúrópróbaszerűen laborvizsgálatra beszolgáltatni. Ugyanis ezen korcsoportok esetében, amennyiben az agyat a szivacsos agyvelőgyulladás kiszűrése érdekében nem vizsgálják be, az állat húsa nem kerülhet emberi fogyasztásra. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Augusztus végéig láttamoztathatják a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei központjaiban életjáradék-könyvecskéiket a mezőgazdasági területeik eladása vagy bérbeadása nyomán életjáradékra jogosult idős gazdák. A 2017-es esztendőre járó, idén folyósítandó juttatásra az életjáradék-programban részt vett, de időközben elhalálozott személyek hozzátartozói is jogosultak: ez esetben az életjáradék-könyvecskéhez a halotti bizonyítvány eredeti és fénymásolt változatát, a személyigazolvány másolatát, továbbá a hagyatékozást, örökösödést tanúsító közjegyzői dokumentumot is csatolni kell. Az évente fizetett életjáradék nagyságát a bérbe adott területek után hektáronként 50 euróban, míg az eladott földterületek után hektáronként 100 euróban állapítják meg. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Elégedettek a Maros megyei gazdák az idei búzaterméssel, a hozamok megfelelnek az elvárásoknak. A megyében közel 29 ezer hektáron termesztettek búzát, a hektáronkénti átlagtermés közel ötezer kilogramm körül alakult. Az esőzés miatt a búza néhol kicsírázott, emiatt kisebb-nagyobb veszteségek keletkeztek. De vannak olyan farmok, ahol az esőzés ellenére is 7000-8000 kilogrammos a terméshozam a Maros mentén, Radnót környékén, a Mezőségen Mezőpagocsa, Oláhsály körzetében vagy a Kis-Küküllő mentén, Dicsőszentmárton környékén. A termést szinte teljes egészében kenyérgabonaként dolgozza fel a malom- és sütőipar – mondta Jude Silvia, a Maros Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság szakembere. (Népújság/Gazdaélet)

Maros megyében kisebb területen, 221 hektáron termesztettek rozsot, 2414 hektáron tritikálét – amiből 5000 kg-os átlaghozamot értek el –, 3078 hektáron őszi árpát – 5000 kg-os átlaghozammal –, 7114 hektáron sörárpát – 3700 kg-os átlaghozammal –, 6386 hektáron zabot – 2100 kg-os átlaghozammal. A repce, mely egyre nagyobb keresletnek örvend, s mind nagyobb területeken termesztik, szép termést hozott. A megyénkben – 5566 hektáron termesztettek – a hektáronkénti átlaghozam 3000 kg fölötti volt. Maros megyében a legnagyobb területen, 74.200 hektáron kukoricát termesztenek. Jó termés várható, jobb, mint Moldvában vagy az ország déli részében. Jó a szójatermés is, több mint 4000 kilogrammos átlagtermésre számíthatnak a gazdák. Mindez, ha a szárazság meg nem tizedeli a termést. (Népújság/Gazdaélet)

Az afrikai sertéspestis miatt veszélybe kerülhet a kukoricakivitel. A betegség terjedése miatt a romániai kukoricát felvásárló országok – mint például a jól szervezett sertéstenyésztéssel rendelkező Spanyolország – visszautasíthatják az idei termést, amellyel az afrikai sertéspestis vírusa is terjedhet – írja az agroinfo.ro. A kukorica kivitelének leállítása komoly következményekkel járhat a termesztők számára. Idén kimagasló termést várnak a szakemberek, 12 millió tonna összterméssel számolnak. Igaz, ez még mindig elmarad a tavalyi rendkívüli hozamtól, amikor tizennégymillió tonna kukorica került a tárolókba. (Háromszék/Gazdaélet)

Az afrikai sertéspestis terjedése a sertéseken kívül más állatfajok esetében is okozhat gondokat. A betegség megelőzését célzó intézkedésként állatvásárokat tiltottak be, így a juhtenyésztőknek gondot fog okozni az élő állatok eladása a hagyományos őszi vásárokon – számolt be az agorinfo.ro. (Háromszék/Gazdaélet)

Várhatóan szeptemberben vágják le az első állatot Csíkcsomortánban, a térség első községi vágópontjában, de már folyamatban van a háztáji gazdaságok sertésállományának bővítése. Ha az épület rendelkezésre áll, akkor csak néhány gazda összefogására és átgondolt jövőképre van szükség az indításhoz. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Szeptember 1-én 5-ik alkalommal kerül megrendezésre Nagygalambfalván a helyi önkormányzat szervezésében a Juhé fesztivál, ahol elsődlegesen minden a juhról, a juh termékekről szól. A rendezvény célja, hogy a térség juhtartó gazdái találkozzanak egymással, tapasztalatot cserélhessenek, valamint, szakmai szervezetek, szakemberek révén többletinformációkhoz jussanak. Ebben az évben a rendezvény társszervezője a Homoród-Küküllő Leader Egyesület melynek szervezésében a rendezvény helyi termékek vásárával a térség és a helyi termékek promoválásával is bővül. Természetesen a rendezvény keretében lesz kulturális műsor, meg más juhééságok. A Homoród-Küküllő Leader Egyesület még két másik térségi rendezvényben is társszervezői szerepet vállal hasonló programmal. Október 6-án Homoródkarácsonyfalván a Dungó Kulturális Egyesület által szervezett Gesztenyefesztivál szakmai csapatát, valamint az október 20-án Kápolnásfaluban megrendezésre kerülő Homoródmenti Gazdanap és Állatvásár szakmai csapatát erősítik. (Közlemény)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro