GAZDAÉLET – A szülőföld számít ránk
A 2018 március 20-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Fontos elvégezni gyümölcsfáinkon a növényvédelmi- és fakarbantartási munkálatokat. Muntyán Ferenc korondi gyümölcstermesztőt kérdezzük. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Március 2-án múlt 60 éve, hogy elkezdte műsorainak sugárzását a Marosvásárhelyi Rádió. Emlékperceinkben régi hangfelvételekkel idézzük a múltat. A küküllőkeményfalvi Toth Árpád nyugalmazott tanító galambjai sikert sikerre halmoznak. A tanító úrral készült interjúnk. Az állattenyésztésből és a mezőgazdaságból is meg lehet élni, ha szeretettel és szaktudással végezzük. Csilip Árpád fiatal csíkszeredai farmerrel beszélgetünk. Ezt követően a marosvásárhelyi piaci árakat ismertetjük, majd elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek
A Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóságok szakemberei megkezdték már a húsvét előtti fokozott ellenőrzést, amely során a hús- és tejfeldolgozókban, tojásfarmokon és -lerakatokban, továbbá az ilyen jellegű termékeket forgalmazó üzletekben, valamint közétkeztetési helyeken ellenőrzik az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági előírások betartását. A fokozott ellenőrzések eredményeit április 14-éig összesítik, és továbbítják a hatóság fővárosi központjába. (Gazdaélet)
Kászonban, Csíkszentmiklóson, illetve az udvarhelyszéki Felsősófalván üzemelhet ideiglenes bárányvágópont Hargita megyében a húsvéti ünnepek előtt. A gazdák állataikat 7 órától 17 óráig vághatják az engedélyezett vágópontokon. A levágásra szánt állatokat állatorvos vizsgálja meg vágás előtt és után is, aki ha mindent rendben talál, lebélyegzi azokat, és beküldhetők a piacra. Hargita megyében tavaly mintegy 700 bárányt vágtak le az engedélyeztetett ideiglenes vágópontokon, de ennél több állat kerül levágásra háztáji körülmények között. (Székelyhon/Gazdaélet)
Augusztus végéig várják az idős gazdákat vagy hozzátartozóikat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei kirendeltségeinél a mezőgazdasági életjáradék-könyvecskék láttamozására. (Gazdaélet)
Egész évben tájékoztató kampányt szervez a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség a módosult napszámostörvény előírásairól, ennek során a munkavédelmi szabályokról tájékoztatják az érintett munkaadókat. Elsősorban azokkal találkoznak, akik rendszeresen foglalkoztatnak idénymunkásokat, ám a tájékoztatók mindenki számára nyitottak, az egyeztetések után ellenőrzésekre is sor kerül. Az elektronikus nyilvántartás nagyban segítené a napszámosokat foglalkoztató vállalkozók életét. Háromszéken elsősorban a burgonyatermesztők használják ezt az alkalmazási formát. (Krónika/Gazdaélet)
Csaknem ötéves csúcsra jutott az infláció Romániában, miután februárban a fogyasztói árak 4,7 százalékkal voltak nagyobbak a tavalyi év második hónapjához mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A vizsgált időszakban legnagyobb mértékben a nem élelmiszerek drágultak, amelyek 6,3 százalékkal kerültek többe, az élelmiszerek 3,8 százalékkal drágultak, a szolgáltatások ára 3 százalékkal emelkedett. Januárhoz képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal nőttek. A Román Nemzeti Bank februárban emelte inflációs előrejelzését, e szerint az idén 3,5 százalékos fogyasztói árindex-növekedésre számít, 2019-ben pedig 3,1 százalék inflációra. A jegybank szerint az élelmiszerek árának alakulása befolyásolja jelentős mértékben az inflációt, hiszen Romániában jelentősen gyorsult az élelmiszerimport a megnövekedett fogyasztás következtében, ez pedig az élelmiszerek drágulásához vezet. (Krónika/Gazdaélet)
Felháborítónak tartják a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) tagjai, hogy több fellebbezés után múlt héten visszakapták elkobzott felszereléseiket azok a cigánydombi elkövetők, akiket egy éve falopáson értek. A fatolvajok rossz anyagi helyzetükkel indokolják a lopást. Az SZKE szerint szigorú bírósági döntések kellenek ahhoz, hogy megvédhessék az erdőt. Úgy vélik, a büntetés eltörlése precedensértékű lehet, akár másokat is a bűn útjára sodorhat, hiszen úgy tűnhet, hogy következmények nélkül tizedelhető az erdő. Ez ugyanakkor negatívan érinti a fák védelme érdekében kifejtett munkájukat is. Ettől függetlenül egyesület tagjai továbbra is megtesznek mindent a megmaradt erdő megmentésért – egyebek mellett szigorúbb ellenőrzéseket terveznek –, amiben a lakosok és a hatóságok segítségére is számítanak. Úgy látják, hogy összességében jelentősen csökkent a falopások száma, és több ismert tolvaj is felhagyott törvényellenes tevékenységével. Tapasztalataik szerint most már többnyire csak a cigánydombiakkal vannak problémák. (Székelyhon/Gazdaélet)
Egyelőre nincs szó arról, hogy az új csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac építését elkezdjék. A város tulajdonában álló 15 ezer négyzetméteres telken idén sem várható változás, a már elkészült kiviteli tervek egyelőre a fiókban maradnak. Fontos, hogy a város először a PNDL2 néven ismert helyi fejlesztési program által támogatott beruházásokat indítsa el, és ezeket be is fejezzék – nem kevés, összesen 12 ilyen építkezés, utca- és lakóövezeti felújítás kaphat jelentős összegű utófinanszírozást az említett program keretében. (Székelyhon/Gazdaélet)
A hazai tejtermelők 12,4 tized százalékkal több tejet értékesítettek idén januárban, mint tavaly az év első hónapjában, illetve 17,2 tized százalékkal emelkedett az import tej mértéke is. Az elmúlt év decemberéhez képest idén januárban a begyűjtött tehéntej mennyisége 9021 tonnával volt több. Továbbá 1133 tonnával nőtt a túrófélék, 2145 tonnával a savanyított tej félék és 245 tonnával a tejföltermelés, míg a vajtermelés 182 tonnával kevesebb volt az év első hónapjában, mint tavaly decemberben. (News.ro/Gazdaélet)
Gyümölcsfeldolgozót építenek Rugonfalván ahol a megtermelt almát, körtét, szilvát, barackot, cseresznyét és meggyet próbálják majd feldolgozni a gyümölcstermesztők. Az építkezések hamarosan elkezdődnek. A Rugonfalvi Gyümölcstermelők Egyesülete felszerelés vásárlására is pályázik a Hargita Megyei Vidékfejlesztési Egyesületnél. (Hargita Népe/Gazdaélet)
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros Szervezet március 27-én húsvéti vásárt szervez, melynek célja az ünnepekre való hangolódás és készülődés megteremtése. Továbbá, hogy a termelő személyesen találkozzon a vásárlóval, kialakítva ezzel a közvetlen bizalomra épülő vásárlói kört. Az esemény helyszínéül az egyesület székháza szolgál, a marosvásárhelyi Laposnya utca 23 szám alatt. Az esemény lehetőséget biztosít a Maros megyei kistermelők számára, hogy bemutassák és értékesítsék termékeiket. Várják a termelők jelentkezését legkésőbb március 23-ig személyesen vagy telefonon a 0741-512-473-as számon. (Közlemény/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro