
Egy örmény szimbólum teológiai mondanivalója és díszítése
A keresztény művészetekben ősidőktől fogva fontosak a díszítőelemek. Két héttel ezelőtti adásunkban a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom előtt felállított örmény khacskar – emlékjel, kőkereszt kapcsán a Kaukázusba látogattunk. Itt megismertük ezt a sajátos emlékjelet, amelyet az örmények helyeztek el már a kereszténységet megelőző időkben, és amely az örménység nemzeti és lelki szimbóluma napjainkban is. Korábbi adásunkban időhiány miatt már nem volt lehetőségünk arra, hogy megismerjük a díszítések jelentését és jelentőségét a keresztény lelkület és teológia számára.
Legutóbbi adásunkban dr. Puskás Attila vallástörténésszel, egyházügyi referenssel az Erdélyben, Gyergyószentmiklóson köztéren is látható khacskar kapcsán beszélgetünk a díszítőmotívumok teológiai mondanivalójáról. Ugyanakkor arra is kíváncsiak vagyunk, hogy milyen jelentősége van a keresztény művészetnek a lelki életben és a hitoktatásban, illetve, hogy mit szimbolizálnak a különféle szimbólumok.
Meghívott: dr. Puskás Attila vallástörténész, egyházügy referens, akivel a Kőbe Zárt Múltunk szerkesztője, Nagy-Bodó Tibor beszélgetett.