Székelyföldi fiatalok a példaképeikről
A székelyföldi fiatalok többsége a szüleiket, illetve a közvetlen környezetükben élőket tekinti példaképnek, nagyszámban említenek azonban külföldi, nemzetközi sportolókat, sztárokat is. Többek között ez derült ki azokból a felmérésekből, amelyekben hetedikes és tizenegyedikes diákokat kérdeztek Hargita, Kovászna és Maros megyéből.
A tanulmány három – 2012-ben, 2014-ben és 2016 tavaszán végzett – felmérés alapján készült. Az első vizsgálat alkalmával még csak a megkérdezettek fele nevezett meg olyan személyt, akit példaképnek tart, arányuk a következő két alkalommal már kétharmadra emelkedett.
A felmérést a Sapientia EMTE csíkszeredai Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, Gergely Orsolya szociológus, végezte, aki azt is elmondta, hogy nem példakép-kutatás zajlott, hanem egy médiahasználat-, médiaismeret-, médiatudatosság- vizsgálat is. Összefüggés van azonban a két kutatási téma között, hiszen választásaikat nagymértékben befolyásolja médiahasználati szokásaik is.
Arra a kérdésre, hogy miért van kevés a fiatalok által felsorolt példaképek között romániai román, romániai magyar vagy magyarországi személy a szociológus azt válaszolta, hogy: „Nekünk úgy tűnik mindenképpen, mivel ez egy médiakutatás is, hogy azok a személyek, akik kevesebb média figyelmet kapnak, azokat kevésbé ismerik a fiatalok is és kevésbé azonosulnak velük.”
A szociológus azt is elmondta, hogy a megfigyeléses tanulás, illetve a példaképválasztás, követés egy nagyon fontos tanulási folyamat.
„A modellkövetés azt is jelenti, hogy új viselkedési elemeket lehet részben vagy teljesen úgy eltanulni, hogy a személyes viselkedési repertoár új elemekkel bővüljön. Ez a módszer mindig is az egyik leghatékonyabb eszköze volt az értékek közvetítésének, az attitűdök, gondolkodásmódok megismerésére, megtanulására.”
A szociológus azt is elmondta, hogy ahhoz, hogy nagyobb, átfogóbb képet kapjanak arról, hogy a fiatalok életében ez mennyire egy irányvonal, mennyire fontos, hangsúlyos, mennyire meghatározó, ahhoz egy célirányos kutatás, interjúk, fókuszcsoportos beszélgetések szükségesek. Ennek érdekében a Gergely Orsolya a jövőben tervez egy kvalitatív mikrokutatást.