A politikai prostitúciótól az egyházi korrupcióig
Hol vannak az igazi reformátorok? – tette fel a kérdést a reformáció emlékéve kapcsánBalavány György, aki szerint paradox módon ma a legnagyobb reformátor a pápa. A szerzővel a protestáns egyházak mai helyzetéről, a reformáció emlékévéről, az egyházak és a társadalom viszonyáról beszélgettünk.
A Bibliában nincs „keresztény értékrend” -figyelmeztet a politikai vitákban sokszor hallott szókapcsolat hátterére Balavány György- de ez nem jelenti azt, hogy a hívőknek nem lehet beleszólása a közéletbe. Az egyház nem maradhat távol a politikától, de függetlennek kellene maradnia a mindenkori hatalomtól, hogy hiteles maradjon – hangzik el az alábbi beszélgetésben, interjúalanyunk hozzáteszi: sajnos nem azt látjuk, hogy a keresztény szemléletnek valóban lenne helye a politikában. Ezzel szemben azzal szembesülünk az újságíró szerint, hogy az egyházak igyekeznek szövetkezni a mindenkori hatalommal. “Ez egy nagyon nagy baj, mert ez az egyház prostitúciója” -véli Balavány György.
Mi a feltétele annak, hogy szabad államban szabad egyházak működjenek? – teszi fel beszélgetőtársunk a kérdést, diagnózisa szerint ehhez a kívánt állapothoz nem elegendő a ma számon tartott hívek száma, és az egyháztagok nem is érzik feladatuknak, hogy eltartsák a saját hitközségüket.
A mérleg pozitív oldalán szerepel a megállapítás, hogy minden protestáns egyházban jelen van ma is az a törekvés, hogy visszatérjenek a gyökerekhez. A reformáció nem kulturális-gazdasági-társadalmi program, hanem teológiai mozgalom – emlékeztet Balavány György. A reformáció “az evangélium megéléséről szól”. Miért nem lehet ennek jegyében következetesen azt képviselni, hogy Krisztus követőinek a szegény sorsúak, a megnyomorítottak és megalázottak mellett van a helye?