Aggasztó az Európai Bizottság ma közzétett jelentése
Cătălin Predoiu liberális képviselő szerint az Európai Bizottság ma közzétett, az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus kapcsán megfogalmazott jelentése komoly vészjelzés az igazságügy függetlenségét illetően.
A jelentés arról tanúskodik, hogy az Európai Bizottság aggódik az alkalmazott közpolitikákat és az igazságszolgáltatás függetlenségét illetően, illetve azért, hogy a minisztérium akadályozza a bűnügyi eljárások lefolytatását a Parlament egyes tagjai ellen. Előkészítetlen, megalapozatlan törvénytervezeteket terjesztenek elő, anélkül, hogy egyeztetettek volna az érintett felekkel és anélkül, hogy megfelelő hatástanulmányt készítettek volna – nyilatkozta Catalin Predoiu az Agerpresn hírügynökségnek.
Románia legfőbb ügyésze, Augustin Lazăr azt nyilatkozta: az Európai Bizottság ma közzétett jelentése szerint visszalépés történt az igazságügyi reformfolyamatban, elsősorban az igazságügyi törvények módosítása miatt.
A jelentés azt ajánlja, vegyék figyelembe a bírák és az ügyészek ajánlásait, amelyek megőriznék az igazságszolgáltatás függetlenségét. 2017 januárjához képest visszalépés történt, ami oda vezethet, hogy ismét olyan fejezeteket nyitnak meg, amelyeket év elején lezártnak tekintettek – nyilatkozta Augustin Lazăr. A legfőbb ügyész úgy véli: van rá esély, hogy 2018-ban megszüntessék a mechanizmust.
Az Európai Bizottság ma közzétett, az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus kapcsán megfogalmazott jelentése azt mutatja, hogy az Európai Bizottság álláspontja szerint ez az esztendő elveszett idő Románia szempontjából – nyilatkozta a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke.
Dan Barna szerint a jelentés igazolja azt, amit a szövetség is hangoztatott az elmúlt hetekben, miszerint az ügyészek kinevezési eljárásának megváltoztatásával kapcsolatban ki kell kérni a Velencei Bizottság véleményét. A dokumentum szó szerint kitér arra, hogy a jó irányban indított igazságügyi reformfolyamat lassult – mondta Dan Barna a Parlamentben. Hozzátette: a korábbi jelentés pozitív lépéseket emelt ki és a mechanizmus megszüntetését vetítette előre, míg a mostani ‘visszalépésekről” beszél.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség szerint a ma közzétett jelentés arra figyelmeztet, hogy a korrupcióellenes harcra gyakorolt nyomás miatt módosulhat az Európai Bizottság véleménye a magas szinten tapasztalható korrupció visszaszorításáról.
Az idézett dokumentum szerint ezen célkitűzés eléréséhez a jelentés kiemelten fontosnak tartja a vádhatóság függetlenségének megőrzését, hogy minden rendelkezésére álló eszközzel folytathassa tevékenységét. Ugyanakkor a jelentés fenntartja korábbi ajánlását arra vonatkozóan, hogy a parlamenti képviselők mentelmi jogának megvonása tárgyilagos szempontok alapján történjen, ‘eloszlatva így azt a gyanút, miszerint a mentelmi jogot pajzsként használják fel az ügyészek munkája ellen’ – olvasható a vádhatóság közleményében.