• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Fogyasszunk helyi terméket

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

A 2017 augusztus 15-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Második alkalommal szervezték meg Marosvásárhelyen az RMGE Maros székhelyén a “Keresd a helyit” elnevezésű termékkiállítást és vásárt. A Gazdaélet mikrofonjával mi is ott voltunk. Ezt követően az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A bözödi Ádám Piroska gyermekkora óta fonja a szalmát, de kicsi a remény, hogy az unokák – bár tudják a szalmafonás csínnyát-bínnyát – továbbvigyék a hagyományt. Egyre többen ismerik a méz jótékony hatását. Ki-ki tehetsége szerint vásárol is. Jakab Annamária farkaslaki méhészt kérdezzük. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Elemezve a mezőgazdaság „zöldítésének” támogatási eljárását, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosai változtattak a szabályzaton. Az intézkedés megkönnyíti a támogatást, ugyanakkor figyelembe veszi azt is, hogy a támogatásnak köszönhetően reálisan lehessen fejleszteni a farmokat a környezetkímélő követelmények betartásával. A zöldítésre pályázóknak három alapfeltételt kell teljesíteniük: vetésforgót kell alkalmazniuk, meg kell őrizniük a legelőket, ugyanakkor a rendelkezésre álló szántóterület legkevesebb 5%-át „zöldíteni” kell. Ez utóbbiban az unió szabad kezet adott a tagországoknak. Ezek szerint a hazai szabályzat alapján ide sorolhatók az erodált parcellák, a cserjés erdősávok, a vegyszermentesen termelt növényekre szánt területek stb. Az Európai Bizottság ajánlása szerint, annak ellenére, hogy a szabály május 3-ától érvényes, a gazdák csak az idén benyújtott egységes formanyomtatványok alapján 2018-ra pályázhatnak a módosított eljárás szerint a mezőgazdaság zöldítésére. (Népújság/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Az Európai Unió szabályai szerint a termelők a törökbúzánál 130, a búzánál 120, más szalmásgabonák esetén 100 egységnyi műtrágyát használhatnak hektáronként. Ezt a mennyiséget nem lehet túllépni, csak abban az esetben, ha egy engedélyezett talajtani intézetnél elvégzett vizsgálat indokolja, illetve az erre jogosított intézmények elkészítik az ún. műtrágyázási tervet. Ezért a Kukoricatermesztők Országos Egyesülete a szaktárcához fordult azzal a kéréssel, hogy minél több szakcéget engedélyeztessenek, ugyanis a talajtani vizsgálat időbe telik, a mezőgazdasági munka pedig nem állhat le. Azt is világossá kell tenni egy jogszabályban, hogy milyen konkrét feltételeknek kell megfeleljenek ezek az intézmények, illetve milyen analíziseket végezhetnek el és mennyiért. Azzal tisztában vannak a termesztők, hogy az EU nem módosítja az előírást, ezért kellene a szaktárcának rugalmasabban alkalmaznia a feltételeket. (Népújság)

Tíz hónapos kísérleti jellegű programot indított a Walesi Herceg Alapítvány a romániai kisgazdák és termelők támogatására. A program során Románia öt történelmi régiójában készítenek felmérést: Erdélyben, a Duna-deltában, Bukovinában, Máramarosban és a Bánságban. A felmérés során tejtermékek, húsipari készítmények, méz, olajak, gombák, zöldségek, gyümölcsök, konzervek és dzsemek minőségét, mennyiségét vizsgálják. A felmérést a tervek szerint minden régióban egy főzőtanfolyammal zárják, amelynek során a kezdő szakácsok készségeit fejlesztenék, ugyanakkor a vállalkozások étlapjára felkerülhetnének olyan receptek, amelyek alapjául a helyben készült termékeket használhatnák fel. (Agerpres/Gazdaélet)

Átfogó ellenőrző akciót indított a Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság, amelynek során több mint 400 állattartó gazdát vizsgálnak, hogy betartják-e a gazdálkodási követelményeket és az állatjóléti előírásokat, illetve a mezőgazdasági és környezeti szabályokat, amelyek kötelező érvényűek minden olyan gazda számára, aki valamilyen típusú támogatásban részesül. Sikó Barabási Sándor háromszéki főállatorvos leszögezte, nem céljuk a büntetés, hiszen valójában a gazda érdeke, hogy rendet tartson a portáján, viszont ha komoly hiányosságokat észlelnek, magánszemélyeket 600-tól 1200 lejig terjedő pénzbírsággal sújthatnak, de ami még súlyosabb: az állattartó gazdától a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) részben vagy teljesen megvonhatja az állami támogatást. (maszol.ro/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Játékunk kérdése:

Hol szervezték meg a “Keresd a helyit” elnevezésű termékkiállítást és vásárt Marosvásárhelyen?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2017 augusztus 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro