Itthon a családorvosok a rendszer hamupipőkéi
A hazai családorvosokat a bürokráciai feladatok tömkelege árasztja el, legtöbbször akadályozva őket munkájukban, a számítógépes rendszer pedig még mindig igen sokszor meghibásodik.
A Hargita Megyei Családorvosok Egyesületének elnöke, Soós Szabó Klára elmondása szerint a családorvosok az egészségügyi rendszer hamupipőkéi, akiknek a munkáját nem értékelik, nem segítik, sőt akadályoztatják. A rendszer olyan adminisztratív intézkedéseket ró rájuk, amivel eltávolítják a hivatásuk gyakorlásától. Ezért is vándorol ki nagyon sok családorvos. A paciensek is tanui lehetnek annak, hogy egyre több adminisztációs munkát végeznek, és ez mind az egészségügyi ellátás, az orvosi szolgáltatás róvására megy. A családorvos egy betegre csupán 15 percet szánhat, és nem mindegy, hogy ennek a rövid időnek hányad részét tölti az orvos adminisztrációs feladatokkal, amelyeket inkább az Egészségügyi Biztosítónak kellene ellátnia – véli a szakember.
Egy statisztika szerint Romániában a családorvosok egyharmada vidéken dolgozik. Arra a kérdésre, hogy miért van az, hogy nagyon sok kis településre csak egyszer száll ki egy héten a családorvos, Soós Szabó Klára azt válaszolta, hogy a családorvos nem teljesítheti a sürgősségi ellátórendszer vagy a mentőszolgálat feladatát is, az ő határköre inkább az olyan betegségek, amelyek 3- 4 napot várhatnak.
“Én szűkön hiszem, hogy lenne olyan családorvos, aki egy faluba csak egyszer megy ki, ha ott van a rendelője. Van viszont olyan orvos, akihez 6-7 kisebb falucska tartozik, ezért nyilván nem tud minden egyes faluba mindennap elmenni. Viszont még egy 500 lelket számláló faluban sem tud fenntartani egy rendelőt, 300 feliratkozottal nem is köt szerződést a Biztosító Pénztár, ennyi emberrel nem tudná a rendelőt fenntartani és az asszisztensét is megfizetni” – nyilatkozta Soós Szabó Klára doktornő, akit Bódizs Edit kollégánk kérdezett.