GAZDAÉLET – Ritka mifelénk a bivaly
A 2016 június 21-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, A csíkjenőfalvi Kedves Tamás sajtjait határon túl is ismerik. Vele beszélgetünk. A kápolnásfalusi Benedek Dénes bivalytenyésztéssel foglalkozik. Őt kérdezzük a gazdálkodás örömeiről és buktatóiról. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Kosteleken a fiatalok is próbálnak megélni a földből. Kevesen keresik külföldön a megélhetést. Vrencsán Jenő gazdálkodót kérdezzük. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
Hivatalos megerősítés híján továbbra is csak találgatják az állataik után 2015-re járó támogatás nagyságát a juhosgazdák. Az Agrointel APIA-s forrásaira hivatkozva úgy tudja, a gazdák uniós támogatásként 4,8 euróra (21,2 lejre), míg a román költségvetésből egyedenként további 23,9 lejes kiegészítő támogatásra számíthatnak. Az Agrointel úgy tudja, országos szinten az uniós alapokból finanszírozott juhtenyésztési támogatásra a romániai gazdák közel 5 millió, míg az átmeneti nemzeti kiegészítő támogatásra 9,8 millió egyed után jogosultak. Erre a célra a két forrásból több mint 83 millió eurót különítettek el. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Tavaly több mint kétszeres különbséget mértek az átlagos élelmiszerárakban az Európai Unióban, a legolcsóbbak Lengyelországban és Romániában voltak az élelmiszerek és üdítők, míg a legtöbbet Dániában kellett fizetni ezekért a termékekért – derült ki Európai Unió jelentéséből. A felmérés mintegy 440 terméket, élelmiszert, üdítőt és dohányárut foglalt magába. (maszol.ro)
Nem hagyja szó nélkül a továbbiakban a csíkszentgyörgyi önkormányzat a településen egyre növekvő vadkárokat. Tárgyalóasztalhoz hívja a helyi közbirtokosságokat és az érintett vadászegyesületet. György József csíkszentgyörgyi polgármestere hangsúlyozta, ők nem a vadgazdálkodás ellen akarnak fellépni, hanem a helyi gazdálkodók védelméért. Amennyiben elutasító magatartást tapasztalnak a vadásztársulás részéről, nem zárkóznak el még a szerződésbontástól sem. A település adminisztratív területe valamivel több mint 24 ezer hektár, ezen belül 8–9 ezer hektár a közbirtokosságok területei. Ezeken a területeken az utóbbi időben hangsúlyosan növekedett a vadkárok száma: tavaly mintegy 15 kárbejelentés érkezett az önkormányzathoz, de emellett több panasz is volt az év során. Míg a védett vadak által okozott károkért az állam kárpótolja az érintetteket, addig a más vadak által okozott kárt a felelős vadászegyesületnek kell megtérítenie. (Székelyhon/Gazdaélet)
Mintagazdaságot hozott létre a bodoki önkormányzat a két évvel ezelőtt megvásárolt oltszemi Mikó-kastély kertjében. A tervek szerint itt turisztikai központ működik majd, a műemlék épületben székely lovasmúzeumot, konferenciatermet és szálláshelyeket alakítanak ki, míg a területen már működik négy lovaspálya, illetve a nemzetközi fogathajtópálya kialakítását is elkezdték. A farm állatait a község lakói adományozták, az Agrosic egyesülettől lovaskocsikat kaptak. Tizenkilencezer lej értékben adományozott faanyagot nekik egy cég, és tucatnyian készítik kalákában a nemzetközi fogathajtó akadálypálya oszlopait. (Székelyhon/Gazdaélet)
Tavalyhoz képest javult, ám az öt-hat évvel korábbi 12-13 ezer hektárhoz viszonyítva látványosan csökkent idén Hargita megyében az ugaron, illetve vetetlenül hagyott szántóterület nagysága. A megye 78 ezer hektáros szántóföld-vagyonából idén csak 3,5 ezer hektárt nem használtak kalászosok, burgonya vagy zöldtakarmánynövények termesztésére a gazdák. A művelésbe vont területek nagyságának évről-évre tapasztalt bővülésében egyrészt a mezőgazdasági területelapú támogatások növekedésének is jelentős szerepe van. Másrészt kedvező változást generáltak a bérleti szerződések is. (Hargita Népe/Gazdaélet)
A nyárádmenti állattartó gazdák örömére rövidesen felújítják a székelyhodosi vásárteret. A gazdák százait megmozgató hagyományos állatvásár tavaly ősz óta szünetel, ugyanis a helyszín nem felelt meg az állategészségügyi előírásoknak, és engedély hiányában nem működtethették tovább. Első lépésben az önkormányzat elkészíttette az előtanulmányt, majd a helyi költségvetésből jóváhagytak 160 ezer lejt az 1 hektár 12 ár felületű piac korszerűsítésére. A beruházás elkezdéséhez szükséges különféle engedélyek nagy részét beszerezték, így hamarosan nekifognak a munkának. (Népújság/Gazdaélet)
A nagysármási önkormányzat nemrég újította fel a piacteret, ahol csütörtökönként összegyűltek a jószágaikat kínáló gazdák, viszont a szigorú állategészségügyi előírások elrettentik az állattartókat. Míg egykor csütörtökönként 70-100-an árultak állatot, ma alig három-négy gazda próbál itt túladni jószágain. Mindez azért van mert az utóbbi időben szigorodtak az állategészségügyi ellenőrzések. Az érintettek nem mernek kockáztatni, hogy az előírásokat megkerülve kínálják jószágaikat, mivel a bírság 3.000 és 10.000 lej között mozog. (Népújság/Gazdaélet)
Hetvennél is többen jelentkeztek a Pro Agricultura Hargitae Alapítvány csíkszeredai gyógynövény-termesztési tanfolyamára, így a tervezett egy helyett két osztályt indítottak. De mivel ennek ellenére sem tudtak minden jelentkezőt fogadni, augusztusi kezdettel fontolóra veszik egy újabb tanfolyam elindítását is. (Hargita Népe/Gazdaélet)
Hét fogadógazdával vesz részt idén a Vidék Kaland programban a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete. A kalandorok, három fiú és négy lány augusztus elsejétől kezdődően egy hetet töltenek el a csíki, homoródalmási, illetve kobátfalvi gazdaságokban. Szénát készítenek, tehenet fejnek, istállót takarítanak, juhot nyírnak, sajtot készítenek, traktort vezetnek és a gazdaság körüli munkákban segítenek ezek a magyarországi városi fiatalok. A kalanddal teli időszakról blogbejegyzésben számolnak be élményeikről. (Gazdaélet)
IV. alkalommal szervezik meg a hétvégén, június 24-e és 26-a között a mezőfelei falunapokat. A szervezők gazdag programot ígérnek. A kultúrális műsorok mellett gulyásfőző verseny és sportrendezvény is várja az érdeklődőket. De a faluval kapcsolatos képek, tárgyak és kézimunkák kiállítása is megtekinthető lesz a kultúrotthonban. (Gazdaélet)
Piaci árak:
Az újburgonya és a fehér hagyma kilója 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 50 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 2 lej 50 bani és 4 lej, az uborkáé 2 és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 9 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja valamint a retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 35 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.
Játékunk kérdése:
Milyen állatot tenyészt a kápolnásfalusi Benedek Dénes?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 június 24-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro