• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Pék- és cukrásztermékek versenyeznek

A 2016 április 5-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Egyre nehezebb a mezőgazdasággal foglalkozni Firtosmartonoson, de a gazdák kitartanak. Derzsi Csaba fiatal gazdálkodó válaszol kérdéseinkre. Majd az április elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Több mint 200 pék, cukrász és szakács mutatja be az év termékeit az idei GastroPan kiállításon. Váradi Jánost a PanGastro Egyesület elnökét kerestük meg. A hétvégén tejkonferenciát szerveznek Székelyudvarhelyen. Hargita megyében sok kis tejüzem működik. Dr. Ferenczy Ferenc nyugalmazott állatorvossal készült interjúnk. Méhészkedő hallgatóinkat az áprilisi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Az összes, Hargita megyében működő tejfeldolgozót és -begyűjtő központot ellenőrzi a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság. Az ellenőrzések egy országos kezdeményezés keretében zajlanak, és a tervek szerint április 6-án fejeződnek be. Az iskoláknak szánt tejre és a termékek tárolására is kíváncsiak, de ellenőrzik azokat a beszállítókat is, akik a tejtermékek szállítását biztosítják a tej-kifli program keretében. Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság szóvivője Püsök László közölte: idén nem érkezett panasz sem a tejtermékekkel, sem a tejautomatákkal kapcsolatban Hargita megyében. Mint mondta, az ellenőrzésekben segít a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) is. (Krónika/Gazdaélet)

Az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége bevonásával próbálja feltérképezni a magyar Földművelésügyi Minisztérium, hogy miképpen segítheti az erdélyi magyar gazdálkodókat. A különböző erdélyi gazdaszervezetekkel eddig is kapcsolatban állt a minisztérium, az új partnertől azt remélik, hogy integráló szerepet tölt majd be, elvégzi az erdélyi magyar gazdatársadalom felmérését, szintetizálni tudja a gazdálkodók gondjait, és fel tudja állítani a gondok fontossági sorrendjét. Csomortányi István, a gazdaszövetség partiumi alelnöke elmondta, hogy már neki is láttak az erdélyi magyar gazdakataszter összeállításának, amely révén pontos képet alakítanak majd ki a gazdatársadalom helyzetéről. Az alelnök úgy vélte, a kialakuló kataszter lehet a hosszú távú tervezés alapja. (Népújság/Gazdaélet)

A romániai gazdák alig 20 százaléka – átlagosan minden ötödik gazdaság – rendelkezik mezőgazdasági munkagéppel – írja az Agrointer.ro mezőgazdasági szakportál. Az erdélyi megyék állnak a legjobban a munkagépek tekintetében. Temes megye a legellátottabb traktorok szempontjából (10 592), míg Bihar megyében kombájnokból van a legtöbb (1561). Moldva a mezőgazdaságigép-park tekintetében elmaradott régiónak számít. A traktorok száma például egyetlen megyében sem éri el az ötezret. A hivatalosan nyilvántartott egymillió mezőgazdasági termelő évente „csupán” 2.000 új traktort vásárol. (Krónika/Gazdaélet)

Több száz őshonos gyümölcsfacsemetét oszt szét ingyenesen a Kovászna megyei falvakban a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA). Az Egy fa a jövő nemzedéknek elnevezésű program keretében április végéig összesen 2.000 kisfát ültetnek ki. Az őshonos csemetekét a megye öt kistérségének hét településén egyformán osztják szét: Kökösben, Zágonban, Fülében, Kisbaconban, Zágonbárkányban, Kőröspatakon és Magyarhermányban. A program célja a hagyományos gyümölcsök újratelepítése, egyúttal az egészséges táplálkozás, és a természethez való felelősségteljes viszonyulás népszerűsítése. A Háromszéki Közösségi Alapítvány tízévesre tervezi a projektet, s remélik, hogy ebben az ütemben tíz év alatt az egész megyét lefedik, 15 ezer gyümölcsfát osztanak szét. (Krónika/Gazdaélet)

A Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszéke tavaszi gyümölcsfa oltás gyakorlatot szervez marosvásárhelyi karán április 9-én 10 órai kezdettel. A résztvevők számára az alanyokat és az oltóvesszőket, valamint az oltókést és a kötöző szalagot biztosítják. Azonban, ha van saját alany és megszedett oltóvessző, lehet vinni és az oltást azzal végezni. A foglalkozáson való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezni április 7-ig lehetséges a 0733-009-261 telefonszámon, illetve a kertesz@ms.sapientia.ro e-mail címen. (Közlemény)

Piaci árak:

A burgony kilója 1 lej és 1 lej 20 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 80 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 7 lej és 8 lej, a paradicsomé 4 lej 50 bani és 6 lej, az uborkáé 2 és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 7 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Hány fejőstehenet tart a firtosmartonosi Derzsi Csaba?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 április 22-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro