Váratlan lépés a görög népszavazás
Az Eurócsoport ülését nem fújták le a görög referendum hírére. Bosszankodást váltott ki Brüsszelben Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök azon bejelentése, hogy július ötödikén népszavazást tartanak a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról, de nem fújták le az Eurócsoport ma délutánra tervezett ülését.
Több, nevének mellőzését kérő uniós diplomata úgy vélekedett, hogy Ciprasz bejelentése tovább bonyolította a helyzetet, hiszen a görög hitelprogram a hitelezők és Athén újabb megállapodásának hiányában június 30-án lejár, de arról, hogy a megállapodás létrejöhet-e, a görögök csak a határidő lejárta után kívánnak dönteni. Ráadásul – tette hozzá egy uniós szakértő – az athéni kormány harsányan kampányol a hitelezők javaslatai ellen. Egy uniós illetékes úgy vélekedett, hogy az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoportnak immár azon a “B terven”
kellene gondolkodnia, amelynek eddig – érthető okból, a kedélyek csillapítása érdekében – még a létezését tagadták hivatalosan. Ez a “B terv” általános vélekedés szerint Görögországnak az eurózónából való kényszerű távozása, e leválási folyamat rendezett mederben tartása lehet.
Görögország elvágta a további egyeztetések lehetőségét – véli az Eurócsoport mai tanácsozásának elnöke, a holland pénzügyminiszter. Az amszterdami tárcavezető szomorú döntésnek nevezte az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport délutáni rendkívüli ülésére érkezésekor, hogy Görögország népszavazást kezdeményezett a hitelezők javaslatáról. Ezzel a tárgyalások lehetősége lezárult, pedig az eddig még nyitva állt – fogalmazott a holland politikus, aki elmondta: kellemetlen meglepetésként érte a lépés, illetve az, hogy a görög kormány a népszavazásról szóló döntésével az alku elutasítása mellett foglalt állást. A görög pénzügyminiszter a délutáni tanácskozásra érkezésekor nem nyilatkozott.
MTI