• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9742 RON
  • USD4.8491 RON
  • GBP5.9080 RON
  • HUF1.2065 RON

GAZDAÉLET

A 2014 május 6-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Egyre nehezebb a firtosváraljai gazdálkodóknak, a vadak miatt nehéz a gazdálkodás. Bálint Sándor gazdálkodóval beszélgetünk. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a május elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben János Ferdinánd csíkmadarasi kertészmérnököt ismerhetik meg. Natura Park avatására készülnek a magyarhermányi Máté János általános iskolánál. Gere Mózes földrajztanár válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy január elsejétől csökkentse a zöldség, gyümölcs és a biotermékek hozzáadott érték adóját – jelentette be Victor Ponta. A kormányfő elmondta: ősszel elkészítik a kenyér és sütőipari termékek ÁFA csökkentése óta eltelt év mérlegét, és ennek függvényében bővíthetik a kedvezményes adózású termékek listáját. A zöldség- és gyümölcstermelés adócsalásra igen érzékeny terület, nagyok a költségvetési veszteségek, ugyanakkor a belföldi termelők hátrányba kerülnek a gazdasági versenyszabályok megsértése miatt. A hústermékek ÁFA-csökkentése ennél sokkal nehezebb feladat, mert ott jóval nagyobb összegek folynak be az adóból. (Híradó)

A vadak miatt parlagon maradnak a földek Nyárádkarácsonyon. 2010 óta egyre gyakoribbak a vadkárok. Tulajdonképpen a 17-es számú Kakas vadásztársaság által gondozott erdőből jönnek ki a vaddisznók. A csordák sokszor már a házak mögötti kerteket is feltúrják. Ez az erdős terület gyakorlatilag a Maros és a Nyárád vízválasztóján, a nyomáti tetőtől, illetve a Vácmánytól Nyárádtőig húzódik. Többen a gazdák közül, főleg azok, akiknek a területeik az erdő mellett vannak, felhagytak a gazdálkodással. A gazdák a közelmúltban a nyárádkarácsoni polgármesteri hivatal elé vonultak és kérték a helyzet rendezését. A polgármester arra ösztönözte őket, hogy fogjanak össze, és azon gondolkodjanak, hogyan lehet villanypásztorral bekeríteni a veszélyeztetett területeket, mert ez lehet a valós megoldás. A tiltakozást követően a prefektúra ellenőrző testülete és a brassói erdészeti felügyelőség képviselői ígéretet tettek arra, hogy rendezni fogják a kialakult helyzetet. A károsultak eddig több mint 40 kárrendezési igénylést nyújtottak be írásban a polgármesteri hivatalhoz. (Népújság/Gazdaélet)

A Kovászna Megyei Állategészségügyi Igazgatóság ellenőrzést tart azon háromszéki állattartóknál, akik állami támogatást igényeltek. Hozzávetőleg 200 farmot keresnek fel, ellenőrzik a bejelentett állatok számát, de felülvizsgálják az állatok kísérő dokumentumait is, valamint azt, hogy mivel táplálják őket, milyen állatorvosi ellátásban részesülnek, milyen legelő és kaszáló területekkel rendelkezik a gazda. Az ellenőrzéseket két éve végzik, de idén az eddiginél alaposabban utána kell nézzenek az állami támogatást kérő gazdák tevékenységének, és rendellenességek esetén az állattartók a szubvenciós összegek csökkentését kockáztatják, súlyosabb esetekben meg is vonhatják tőlük a támogatást. Az első körben a juh-, szarvasmarha- vagy sertésfarmokat helyezik górcső alá, de elképzelhető, hogy a későbbiekben az 1-2 állatot tartó gazdák is sorra kerülnek. (Székely Hírmondó)

Maros megyében a szarvasmarha-állomány 4%-kal, a juh- 3%-kal, a kecske-állomány pedig 10%-kal növekedett. Ez elsősorban a támogatásoknak tudható be. Ahol csökkenés tapasztalható, az a sertés- (18%) és a szárnyastenyésztés (29%), ennek oka a kedvezőtlen piaci körülmények, hiszen egyre nehezebb hazai sertés, illetve szárnyashúst értékesíteni a behozatal miatt. A tejtermelés a megyében az előző évhez viszonyítva 4%-kal nőtt, ezzel szemben a hústermelés 16%-kal csökkent. Valójában ez utóbbin kellene javítani, hiszen a húsnak még mindig van felvevőpiaca. (Gazdaélet)

Az Agerpress értesülése szerint nyolcvanhektáros dámszarvas-neveldét létesítene Torja környékén egy üzletember. Az elképzelés szerint elsősorban Magyarországról hozott példányokból telepítenék az állományt, amit aztán vadhúsként értékesítenének. A park ugyanakkor látogatható lenne, így turisztikai látványosságként is üzemelhetne. (Agerpress)

Az Erdélyi Magyar Fehérasztal Lovagrend partnerségben Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalával idén második alkalommal szervezi meg a Tavaszváró Bárány- és Pálinkafesztivált. A kétnapos rendezvényre május 16-án és 17-én kerül sor Székelyudvarhelyen a Székely Támadt várban. A fesztiválra a bárányhús elkészítésében jártas csapatok jelentkezését várják határon innen és túl. A magukkal hozott házi pálinka és süteménykülönlegességek is megméretettnek. (Gazdaélet)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy szombaton, május 10-én Korondon állatvásárt, 11-én Bélborban tavaszi vásárt szerveznek. Jövő kedden, május 13-án Bogárfalván búcsúra, Homoródszentmártonban viszont állatvásárra várják az érdeklődőket. Május 16-án Farkaslakán lesz búcsú, 18-án Oroszhegyen a Nárcisz fesztiválra látogathatunk, 19-én pedig az Ivói Napokon szórakozhatunk – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a vörös káposzta 3 lej, a vöröshagyma és a fehérhagyma kilója 2 lej 50 bani és 3 lej, a fokhagyma kilója 13 és 15 lej, egy kötés zöldhagyma 80 bani és 1 lej 50 bani. A kápia kilója 10 és 12 lej, a paradicsomé és az uborkáé 7 és 8 lej 50 bani, a csípős paprika darabja 80 bani, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 5 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a tárkony kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos retek kötése 1 lej és 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly litere 10 és 12 lej, a murok kilójáért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a karfiolé 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a spenót kilóját 3 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 5 lej és 6 lej 50 bani, az eperé és a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 12 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mivel foglalkozik a csíkmadarasi János Ferdinánd kertészmérnök?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 május 19-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro