GAZDAÉLET
A 2013 augusztus 27-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Gáll Levente fiatal farmer állattenyésztéssel foglalkozik Gyergyóalfaluban. Szerinte nem lesz gond az állatok téli takarmányozásával. Őt kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd az augusztus végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Jobb gabonatermést takarítottak be idén Hargita megyében, mint tavaly. Török Jenő mérnök, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezérigazgatója nyilatkozik. A mezőgazdaság kiszámíthatatlan, ezért van, aki külföldi munkából származó jövedelemmel pótolja az itthoni kiesést. Áfra Botond kézdikővári fiatal termelő válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy körül méhészkedő hallgatóinkat emlékeztetjük a szeptemberi tennivalókra. De lesz nyereményjáték is, és ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
A Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökséghez augusztus 30-ig lehet benyújtani a kérvényeket a nagy sertéstartók állatjóléti támogatásáért. A támogatási kérelem űrlapja kitölthető formanyomtatvány, illetve elektronikus formában a www.apia.org.ro honlapon. Akik az elektronikus változatot választják: az űrlap kitöltését követően azt ki kell nyomtatni, majd benyújtani az APIA megyei központjába. (Gazdaélet)
Szeptember elején várhatóan a kormány napirendjére kerül a mezőgazdasági területek adásvételét szabályzó új földtörvény-tervezet, jelentette be Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. A rendelkezés a román és a külföldi személyek földvásárlását is szabályozza. Becslések szerint legkésőbb szeptember-októberig a parlament is elfogadja a tervezetet, így az 2014. január elsejével érvénybe is léphet. (Krónika)
Baróton és a hozzátartozó falvakon a mezei termények őrzésével is megbízott cég embereinek akadt már dolguk az idén, egyelőre azonban csak kisebb kihágások miatt kellett közbelépniük. Vannak lopások is, de többségében a törvénytelen legeltetés a probléma. A legtöbb feljelentés Barótról és Felsőrákosról érkezik. Eddig sikerült az érintettek közötti feszültséget kezelni, komoly, peres üggyé nem fajult még egyetlen eset sem. Az őrző-védő szolgálatot ellátó cég munkatársai mind napközben, mind éjszaka járőrőznek, megbízatásuk jelenleg Barót közigazgatási területére terjed ki. A járőrözés mellett akár azonnal is közbeléphetnek a helyszínen, amennyiben a rendellenességet észlelő gazda értesíti őket, lehetőleg pontos helyleírást adva. (erdély.ma)
Jó krumplitermésre számítanak a háromszéki gazdák. A kisebb gazdaságokban 30 tonna az átlaghozam, míg a nagyobb termelőknél a dupláját is eléri. Az ár viszont alacsony, a felvásárlók kilónként 70 és 90 bani között fizetnek a minőség függvényében, és csak ritka esetben adnak egy lejt. Háromszéken idén 12.950 hektár földbe került krumpli, 1.800 hektárral kevesebbe, mint tavaly. A krumplival beültetett területek száma évről évre csökkent, 2011-ben volt a legnagyobb a megyében, ekkor a gazdák 17.284 hektár földön termelték. (Gazdaélet)
Hargita megyében is folyamatosan csökken a burgonyával beültetett területek mérete az uniós csatlakozást követően. 2007-ben még közel 15.000 hektárnyi burgonyát ültettek a gazdálkodók, ez a terület 2013-ban kevéssel több mint 9.000 hektár. Az idei adatok szerint Tusnádon, Csíkkozmáson és Csíkszentmártonon jelentősen nem csökkent a burgonyaföldek területe, mivel szerződésük van ipari burgonya feldolgozásra. Középcsíkban és Gyergyó vidékén azonban szemmel látható, hogy növekszik a takarmányterület. Ezeken a vidékeken egyre többen termesztenek búzát, silót, kukoricát, lóherét, sőt van, aki kisebb területen a mustártermesztést is kipróbálta. (Krónika)
Tavaly 3,4 millió tonna zöldséget termeltek Romániában. Az idei zöldségtermés a tavalyihoz hasonló lesz – vélik a termelők, akik szerint ezt az évet is veszteségesen zárják, akár az elmúlt 5 évet. A termelők sérelmezik, hogy az ágazat továbbra is szervezetlen. Felróják azt is, hogy az utóbbi évek drágulásáért a közvetítők a felelősek, illetve a Minisztérium, amiért nem nyújt védelmet a belföldi gazdálkodóknak. (Gazdaélet)
Üzembe helyezték Csíkvacsárcsiban a Székely Konyha Egyesület által pályázaton nyert gyümölcsprést és magozót. Ugyanakkor egy százliteres, villanyárammal működő vízköpenyes kuktát is használhatnak a helyi gazdasszonyok. Ez nemcsak azoknak nagy segítség, akik hagyományos termékként értékesítenék az általuk feldolgozott gyümölcsöt, hanem sok olyan gazdasszony is szívesen használja, akik csak saját célra főznek be. (Gazdaélet)
Backamadarason négy gazda pályázott sikeresen uniós alapokra mezőgazdasági tevékenységük fejlesztésére. A nyertes gazdáknak három éven keresztül évi 1.500 eurót folyósítanak, majd ha a harmadik év végén sorra kerülő ellenőrzésen fel tudják mutatni, hogy jelentősen fejlesztették a tevékenységüket, akkor újabb két évvel meghosszabbítják a támogatás folyósítását. Az uniós támogatást elnyerő fiatal mezőgazdászok mellett a község is sikeresen pályázott, egy multifunkcionális munkagépet vásároltak a Leader-program keretében. A gép fűnyírásra, sáncásásra és hó eltakarításra is alkalmas. Hamarosan újabb pályázattal próbálkoznak, akkor a művelődési házak új bútorzattal való felszerelésére, a világítás, hangosítás korszerűsítésére hívnának le támogatást. (Népújság/Gazdaélet)
Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy augusztus 28-án kerül sor a Fúvós zenekarok találkozójára Kápolnásfaluban, 30-án és 31-én Gyergyócsomafalván pedig Borvizes napokra várják az érdeklődőket. Szombaton és vasárnap Farkaslakán Szenesnapokat szerveznek, szeptember 1-én vasárnap Homoródszentmártonban állat-, Várhegyen kirakó és állatvásárt tartanak – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 21 és 22 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 15 lej, vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej. A karfiol kilója 4 és 6 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani, a paradicsompaprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a kápiáé 4 és 5 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a paradicsomé 2 és 4 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gombáért 8 és 9 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 1 lej 50 banit és 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 2 lej 50 bani, a cékla kilója 3 lej, a főzőtöké 2 lej, a padlizsáné 1 lej és 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejes kukorica csőjét viszont 50 es 80 baniért kínálják. A zöldpaszuly kilója 5 lej, a murokért 3 lejt, egy kötés petrezselyemért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 5 lej, az őszibaracké 3 lej 50 bani és 5 lej, a nektariné 5 lej 50 bani, a görögdinnye kilója 1 lej 50 bani, a sárga dinnyéé 2 lej 50 bani, a szőlőé 3 lej 50 bani és 4 lej 50 bani, a szilváé 3 lej, a juhsajté 18 lej, az ordáé 12 és 13 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)
Játékunk kérdése:
Hány éve foglalkozik állattenyésztéssel a gyergyóalfalusi Gáll Levente fiatal farmer?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 szeptember 2-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro