GAZDAÉLET – GastroPan, Orbán M, Somogyi Cs, Szász M,
A 2015 március 24-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Marosvásárhelyen szervezték meg a VII. GastroPan nemzetközi élelmiszeripari kiállítást. A Gazdaélet mikrofonjával mi is ott voltunk. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sajtkészítő tanfolyamot szervez a hétvégén a sepsiilyefalvi LAM Alapítvány. Orbán Miklós felnőttképzési programfelelőst kérdezzük. Új gyümölcsfaültetvény telepítésében gondolkodik a kibédi Somogyi Csaba pálinkafőzdés. Vele készült interjúnk. Homoródszentmártonban még működik a kölcsönös segítségnyújtás. Szász Mózes gazdálkodó válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.
Gazdahírek:
A Nyárád- és Küküllő mente Natura 2000 Gondnokság megdöbbenve vette tudomásul mindazt a pusztítást, amit a Nyárád szabályozása címszó alatt jelenleg végeznek, éppen ezért elítéli, és nem támogatja a napokban elkezdett munkálatokat abban a formában, ahogyan most történik. Annak ellenére, hogy a Gondnokság az engedélyeztetési törvény értelmében engedélyt adott a munkálatra, a kivitelező cég, illetve a kedvezményezett hatóság – a Maros Megyei Vízügyi Hatóság – nem vette figyelembe az engedély feltételeit. A Nyárád- és Küküllő mente Natura2000 Gondnokság elhatárolódik mindattól, amelyet az árvízvédelmi munkálatok címén végeznek a Nyárád folyón, mivel ezek figyelmen kívül hagynak minden természetvédelmi szempontot, súlyosan károsítva a természetes élőhelyeket, tönkretéve madárfajok költőhelyeit, halak ívási helyeit. A Nyárád- és Küküllő mente Natura 2000 Gondnokság jelentette az említett kihágásokat az illetékes szerveknek a munkálatok leállítása érdekében, illetve a terv olyanszerű javítása érdekében, hogy ez tükrözze a természetvédelmi célkitűzéseiket. (Közlemény)
Hanyag a kormány, a kevés támogatást is szotyogtatva adják – mondta Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének elnöke a baróti gazdatalálkozón. 2013-ban a háromszéki állattenyésztés támogatására 135 millió euró volt előirányozva, a múlt évre pedig 145 millió euró. Ezt a támogatást a kormány jóváhagyta, de az még nincs meghatározva pontosan, hogy egy tehénre például mennyit adnak. Ötvös szerint, ha ez így megy tovább, a kisebb gazdák felhagynak az állattenyésztéssel, és sok erdővidéki mezőgazdász a jövőben a munkanélküliek sorát fogja gazdagítani. (Székely Hírmondó/Gazdaélet)
Az Európai Bizottság 6,86 millió eurót juttat Romániának a Gyümölcsök és zöldségek az iskolában programra a kiutalt 150 millióból. Németország kapja a legnagyobb összeget, majdnem 28 millió eurót, majd Olaszország következik 26,8 millió euróval és Lengyelország 18 millió euróval. Finnország, Svédország és Nagy Britannia úgy döntött, hogy 2015. augusztus elsejétől kezdődően már nem vesznek részt a programban. A 2009-ben létrehozott program célja eljuttatni az iskolákba a gyümölcsöket és zöldségeket, hogy azokban megközelítőleg 12 millió 6 és 10 éves gyerek részesüljön a 25 résztvevő tagországból. A programot azért kezdeményezte az Európai Bizottság, mert a gyermekek körében csökkent a gyümölcs- és a zöldségfogyasztás. (Szabadság/Gazdaélet)
Románia elkezdheti a sertéshúsexportot Kínába, a távol-keleti ország hatóságaitól megkaptuk az engedélyeket – jelentette be Victor Ponta miniszterelnök. A kínai export elkezdésével Románia az idén tovább javítja élelmiszer-kiviteli eredményét. Románia tavaly 514,3 millió euróval több élelmiszert, italt és dohányt exportált, mint amennyit importált, és ezzel második éve nettó exportőr a 2013-as 324,9 millió eurós többlet után. (MTI/Gazdaélet)
A 35 év alatti, fiatal gazdálkodókat, illetve a mezőgazdasági géppark bővítését, korszerűsítését támogatná két pályázati kiírással az agrártárca a Nemzeti Vidékfejlesztési Program keretében. Elsősorban azok jelentkezését várják március 25-étől, akik egyesületekbe tömörülnek, és vállalják termékeik feldolgozását és értékesítését is. Százezer euró egyébként a legkisebb megpályázható összeg, amely az egyszerű gépvásárlásos pályázatokkal is elérhető. Azon pályázatok esetében, amelyekkel építkezésre, illetve a farm integrálására szeretnének támogatást nyerni, ez az érték elérheti a 200-400 ezer eurót. Ebben a kiírásban külön versenyeznek a családi gazdaságok, a kis-, illetve nagyméretű farmok. A fiatal gazdák képzettsége, felkészültsége fogja leginkább „megosztani” a pályázókat, ugyanis az egyetemi és mezőgazdasági szakirányú végzettséggel rendelkezők több pontot kapnak, mint a szakközépiskolai végzettséggel rendelkező termelők. (Krónika/Gazdaélet)
Pityókakonferenciát szervez Csíkszeredában a Transindex internetes lapcsalád március 27-én délelőtt 10 órakor a Park Hotel konferenciatermében. Az Inspiráció mezőgazdasági konferenciasorozat első rendezvényén a székelyföldi burgonyatermelők gondjairól és az ágazati szereplők kitörési lehetőségeiről lesz szó. A krumplitermelők komplex válsággal küzdenek: a burgonyát nagyon olcsón tudják csak eladni, és a termelési folyamatot is számos külső tényező nehezíti. A konferencia célja, hogy áttekintse a burgonyatermelők és a székelyföldi mezőgazdaság teljesítményét, valamint azonosítsa azokat a tényezőket, amelyek fellendíthetik a kistermelők gazdaságát. A szervezők minden érdeklődőt: kis- és nagygazdát, mezőgazdasági szereplőt, helyi döntéshozót, agrárszakon tanuló egyetemistát, mezőgazdasági tevékenység indításán gondolkodó, vagy a helyi közösség problémáira érzékeny személyt szeretettel várnak. (7határ)
Egyre kevesebben érdeklődnek a bárányhús iránt – panaszolják a Hargita megyei juhtenyésztők. Azt mondják, sokan – különböző okokból – Húsvétkor is inkább disznó- vagy baromfihúst esznek. A Maroshévíz-környéki Juhtenyésztők Egyesületének elnöke, Ioan Avârvarei szerint a juhtenyésztés hanyatlóban van, és az elmúlt években csak az állami támogatásoknak köszönhetően maradt fenn. Ugyanakkor biztosított arról, hogy a megyében elegendő bárány lesz a húsvéti ünnepek idejére. (Híradó)
A Kovászna Megyei Agrárkamarához felsőfokú végzettséggel rendelkező mezőgazdasági szakemberek jelentkezését várják a két betöltetlen, tanácsosi köztisztség elfoglalására, amelyből az egyik állást az agrárkamara sepsiszentgyörgyi, és másikat a bodzafordulói irodája biztosítja. A meghatározatlan időre történő, meghirdetett tanácsosi köztisztviselői állás elfoglalásához elengedhetetlen feltétel a mezőgazdasági egyetemi végzettség, legkevesebb 9 év szakmai régiség, valamint középfokú számítógép-kezelői ismeretek. A jelentkezési iratcsomót 2015. április 16-án 13.00 óráig lehet benyújtani az agrárkamara székhelyén (Sepsiszentgyörgy, Árkosi út 2. szám), ahol a versenyvizsgára is sor kerül Az érdeklődők a beiratkozási formanyomtatványt a Kovászna Megyei Agrárkamaránál igényelhetik. Érdeklődni a 0267-351-064-es, valamint a 0267-318-118-as telefonszámon lehet. (Gazdaélet)
Piaci árak Marosvásárhelyről:
Az akácméz kilója 28 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta és a burgonya kilója 1 lej és 1 lej 30 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 9 és 10 lej, a zöldhagyma kötése pedig 1 lej 50 ban és 2 lej. A paprika kilója 6 lej és 7 lej, a paradicsomé 5 lej és 6 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a spenóté 9 és 10 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapretekét és a fekete retekét 2 és 3 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 6 és 7 lej, a tojás darabja ezen a héten 55 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 1 lej 70 bani és 3 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 5 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 8 lej és 12 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. A cserepes virágokat 5 lej és 8 lej közötti áron szerezhetjük be.
Játékunk kérdése:
Hány gyümölcsfacsemetét telepítettek a tavalyi évben a kibédi Somogyi Csabáék?
Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 március 30-ig:
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro