• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON

GAZDAÉLET -Tánczos B, Ferencz L, Lakatos I, Nagy P

A 2014 december 16-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Január 1-től megszűnik a tejkvóta. Milyen megoldások lehetnek a jelentkező problémák kivédésére? – kérdezzük Tánczos Barna szenátort. A kápolnásfalusi Ferencz Lajos életformának tartja az állattartást. Ameddig bírja csinálja, ha nincs is benne sok haszon. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A társulás, a szövetkezés sok településen bevált. Az idősödő gazdálkodók földjei sem maradnak parlagon. Lakatos Irén kelementelki gazdasszony válaszol kérdéseinkre. Sikertörténetünkben Nagy Péter szépvízi száraztészta készítőt és vállalkozását ismerhetjük meg. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

 

Gazdahírek:

2 millió lejjel kiegészítik azoknak a méhészeknek szánt de minimis támogatás költségvetését, akiknek kárt okozott a kedvezőtlen időjárás. Erre azért kerül sor, mert a becsültnél többen igényelték ezt. A méhészek támogatására szánt alapot 4 millió lejről 6 millió lejre növelték. (Híradó)

Év végére meghaladja a 162 millió lejt a mezőgazdasági tevékenységek során felhasznált gázolaj után nyújtott állami támogatások értéke, és több mint 90 millió liter gázolajra nyújtanak térítésmentes állami segélyt. A pénzt a mezőgazdasági tárca költségvetéséből állják. A Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség múlt hónap elején 211 millió lejt fizetett ki gázolaj-támogatásra. (Híradó)

Idén is hagyományos módszerekkel vághatják le a házi sertést a gazdák, a hatóságok pedig nem rónak ki bírságot – közölte az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője. A háztáji disznót kizárólag saját fogyasztásra lehet levágni, esküvőn, keresztelőn és egyéb hasonló jellegű ünnepségeken azonban csak vágóhídon feldolgozott sertéshús szolgálható fel. Az európai uniós előírásoknak megfelelően a gazdáknak kötelező elbódítani a levágandó sertést, és csak ezután szúrhatják meg az állatot. A bódítópisztolyt a körzeti állatorvosnak kell megvásárolnia, mintegy 1.100 lejbe kerül. Használatát a rendőrségnek kell engedélyeznie, az elhasznált töltényekről pedig jegyzőkönyvet készítenek. (Krónika/Gazdaélet)

A Hargita megyei állat-egészségügyi hatóság szakemberei a trichinózisvizsgálat fontosságára hívják fel a figyelmet. A gazdák a levágott állatok többségének húsát már bevizsgáltatják, de ez az arány településenként is változik, illetve előfordul az is, hogy csak egy trichinelloszkóppal rendelkező technikussal vizsgáltatják be a húsmintát, így ezek a vágások sehol sem kerülnek feljegyzésre. A hatóság kirendeltségein egyébként szombaton és vasárnap is dolgoznak a körorvosok, így hétvégén 9 és 11 óra között is elvégzik a húsminták bevizsgálását. A vizsgálat 11 lej 16 baniba kerül, és nagyon fontos, hogy a húsminta mellett a gazda vigye magával személyazonossági igazolványát, valamint az állat fülszámát. (Krónika/Gazdaélet)

Súlyosan büntetik a karácsonyfatolvajokat. Az engedély nélkül kivágott fenyőfákért akár négy évnyi börtönbüntetést is kaphatnak a tettesek – figyelmeztetett a Brassó Megyei Rendőrség szóvivője. A rendőrök már most figyelik a városszéli utakat és esetenként ellenőrzik a számukra gyanúsnak tűnő autókat. Az engedéllyel kivágott vagy faiskolákból származó fenyőfákat pecséttel látják el az erdészeti hivatalok. A törvény emberei azt javasolják, hogy csakis ilyen, pecséttel rendelkező karácsonyfát vásároljunk. A tiltott fák fuvarozását és eladását is büntetik 2.000 és 5.000 lej közötti összeggel. (Híradó)

Brassóban idén is olcsón lehet fenyőket vásárolni a Tanács téren. A Kronstadt Erdészeti Hivatal által gondozott területekről szállítják azokat a fenyőfákat, amelyeket árusítani fognak Brassó főterén. A Tanács téren több mint ezer fenyőt ajánlanak vásárlásra. A korábbi évek tapasztalata szerint, ezek igen kelendőek szoktak lenni, főleg azért, mert áruk csak 10 és 30 lej között lesz. A Tanács téren fenyőgallyakat és koszorúkat is lehet majd vásárolni jó árban. Fenyőfákat lehet majd vásárolni a brassói piacokon és a nagyáruházakban is, de jóval magasabb áron. A tavaly még 200 lejt is kértek egy-egy szép példányért. (Híradó/Petki Judit)

Az elmúlt 20 évben nem volt olyan olcsó a krumpli Hargita megyében, mint most. A krumpli termesztők egyesületének elnöke, Keresztes Vencel az Agerpres hírügynökségnek elmondta, veszteséggel zárják az évet a gazdák, és sokan attól tartanak, hogy csődöt kell mondaniuk. Egy kilogramm krumplit most 30, 40 baniért tudnak értékesíteni, míg előállítási ára 50 bani körül van. A krumpli ára legkorábban tavasszal emelkedhet, ám akkor esély van arra, hogy a holland, német és lengyel piacokról érkező burgonyát még olcsóbban adják majd, így a hazai termelők szemétbe dobhatják saját krumplitermésüket. (Híradó)

Kovászna megyében is szeretnének lendületet adni a Székely Termék védjeggyel, vagy a Hagyományos Termék minősítéssel ellátott termékek piacra bocsátásának. Jelenleg azonban csupán mintegy tíz háromszéki termelő lenne versenyképes a bukaresti havi vásáron. Az AgroSic egyesület vezetője Orbán Miklós szerint e tekintetben a Hargita megyeiek jobban állnak. Míg Kovászna megyében több a nagytermelő, akik be tudnak törni áruikkal az üzletek polcaira, addig Hargita megyében több a kistermelő és többen keresik kenyerüket kézműves termékekből. Orbán Miklós szerint hasznosak a sepsiszentgyörgyi és kézdivásárhelyi havi vásárok. Ugyanakkor szorgalmazzák a termelők társulását, hogy együtt vegyenek részt nagyobb vásárokon. Bukarestben például havonta 20 termelőt tudna fogadni a Romániai Magyar Közgazdász Egyesület (RMKT) a Balassi Intézet udvarán szervezett vásáron, de Háromszéken nincs annyi termelő, aki helyt tudna állni, mert nincs elegendő készlete, vagy nem tudja kifizetni a járulékos költségeket. (Székely Hírmondó/Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 27 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta kilója 1 lej és 1 lej 50 bani, a burgonyáé 1 lej 20 bani és 2 lej, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 12 lej. A kápia és a paradicsompaprika kilója 8 lej és 9 lej, a töltenivaló paprikáé 3 lej 50 bani és 5 lej, a paradicsomé 6 lej és 7 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a gomba kilójáért 9 és 10 lejt kérnek. A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a spenóté 5 lej, a jégcsapreteké és a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 1 lej és 1 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 7 lej, a karfiolé 4 és 5 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani, egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 2 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 3 lej és 5 lej 50 bani, a birsalma kilója 7 lej, a szilváé 3 és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 5 és 6 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hány hektár területtel állt be a társasba a kelementelki Lakatos Irén gazdasszony?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 december 22-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro