Földi idegenek
Azért hoznak létre bonyolult, összetett társulásokat, hogy bármilyen akadályt legyőzzenek. Saját nyelvük van, jól tájékozódnak, pontosan betartják a hierarchiát, a szabályokat. Kik ők?
A leírás alapján azt is gondolhatnánk, valamilyen tudományos-fantasztikus mű hőseiről beszélünk, pedig Csősz Sándor “hősei” apró, lábunk alatt futkározó élőlények: a hangyák. A nemzetközi hírű kutató olyan izgalmas bevezetést nyújt ebbe a parányi, mégis hatalmas erő birtokában lévő világba, mintha valóban scifit olvasnánk. Nem csak az egész földet benépesítő hangyákat ismerhetjük meg belőle, hanem egészen új képet kapunk arról, hogyan gondolkodunk a rendszerekről, a problémamegoldásról, hogy milyen lehetőségeket nyújtanak és hogyan jöhetnek létre a társulások. A hangya-ember szótárt ugyan nem lehet összeállítani, mert más-más jelkészletet használunk, de sok egyéb trükköt, stratégiát meg lehet tanulni a hangyáktól. Arra is rávilágít a könyv, hogy amikor az embernyelvünkön beszélünk ezekről az állatokról, amikor a “szorgos” hangyákat tiszteljük, a “hangyakirálynőt” emlegetjük, mit árulunk el magunkról.
A fantasztikus képekkel illusztrált, rengeteg izgalmas történetet helyzetet tudományos alapossággal feldolgozó könyvről Csősz Sándorral beszélgettünk.